Novinky
I před cílenou léčbou dokážou mít nádory navrch
Terapie biologiky se po svém zavedení stala významným přírůstkem v arzenálu zbraní, které můžeme použít v boji proti zhoubným nádorům.
Terapie biologiky se po svém zavedení stala významným přírůstkem v arzenálu zbraní, které můžeme použít v boji proti zhoubným nádorům. Tato zbraň by však mohla být ještě mnohem účinnější, kdyby nádorové buňky nenacházely stále nové způsoby, jak se před cílenou léčbou chránit.
Únikové strategie
Cílená léčba umožňuje zaměřit se přímo na molekulární součásti tumoru, které zajišťují jeho rychlý růst. Pokud takové vhodné cíle na nádoru skutečně existují, je tato terapie po nějakou dobu velmi účinná. Bohužel opravdu jen chvíli. Nádorové buňky mají totiž obdivuhodnou schopnost obejít působení cílené léčby a po určité době se začít opět čile množit. Strategií, které přitom využívají, je více. Čím lépe tyto mechanismy budeme znát, tím vyšší je šance, že se nám postupně podaří najít lék, na který už bude i vynalézavost nádorových buněk krátká.
Důmyslné mutace
Prvním ze způsobů, jak zhoubné nádory unikají před působením cílené protinádorové léčby, jsou genetické mutace. Například některé plicní karcinomy nesou ve svých buňkách mutovanou molekulu známou jako EGFR, která je jednou z příčin rychlého růstu nádoru. Léky zaměřené proti EGFR dokážou po určitou dobu zastavit růst nádoru – tomu však trvá v průměru jen 12 měsíců, než najde jinou genetickou mutaci, díky které působení léku obejde. V případě EGFR je to často mutace, která ještě zvýší aktivitu této molekuly, takže tlumicí účinek léku již nemá žádný efekt.
Boj s drakem
I když jsou genetické mutace považovány za hlavní způsob úniku nádorových buněk před účinky cílené léčby, stále více se ukazuje, že nádory ovládají i další únikové cesty. Jedna z takových negenetických strategií využívá skutečnost, že karcinomy mohou být složené z více typů buněk. I když cílená léčba dokáže zastavit růst převládajícího typu buněk, který až do té doby rostl nejrychleji, nedokáže zastavit sice pomalejší, ale o to vytrvalejší růst jiných typů buněk, které teprve působením léčby získávají navrch.
Cílená protinádorová léčba, přestože v onkologii přinesla veliký pokrok, připomíná někdy boj s pohádkovou saní, které po useknutí jedné hlavy naroste deset jiných. Protože však vědci a lékaři v sekání hlav stále trpělivě pokračují, pravděpodobně se budou výsledky cílené protinádorové terapie stále zlepšovat – nikoli náhlým zázrakem, ale postupnými a vytrvalými kroky.
(vek)
Zdroj: www.medscape.com