Napsali o nás
Boj s lupénkou pokračuje. Nová léčba na obzoru?
Doma.nova.cz, 28.9.2010
V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století byla objasněna role, jakou hraje imunitní systém při vzniku lupénky, a tento objev přímo vedl k novým a účinným způsobům léčby. Kortikosteroidy, cyklosporin i metotrexát pomohly tenkrát mnoha lidem zbavit se nejhorších příznaků nemoci. Potom – na několik dalších desetiletí – vývoj jako by ustrnul.
Nová éra v léčbě lupénky
V současnosti se zdá, že období stagnace je opět minulostí. Po mnoha letech přineslo zkoumání imunitního systému své ovoce v podobě cílené biologické léčby. Nové prostředky biologické léčby jsou v léčbě psoriázy velmi účinné, i když na druhou stranu velmi drahé a také nejsou vždy zcela bez rizika. Na obzoru se vynořují i další zcela nové léky, které se snad dočkají schválení pro klinické použití.
Biologická léčba a lupénka
Přípravky biologické léčby se injikují přímo do kůže nebo do krevního řečiště. V těle pak účinkují především tak, že blokují některé molekuly, které povzbuzují imunitní systém k zánětlivé autoimunitní reakci. Hlavní cíle biologické léčby jsou v zásadě tři:
- T-lymfocyty – jeden z typů bílých krvinek, který řídí imunitní odpověď;
- tumor necrosis faktor alfa (TNF-alfa) – látka, která podporuje zánětlivý proces, jedna z hlavních signálních molekul v organismu;
- interleukiny – velká skupina látek s různou funkcí, které obecně slouží jako signální molekuly v imunitním systému.
Léčba na obzoru
Přestože je biologická léčba vysoce účinná, určitě neznamená v léčbě lupénky poslední slovo. Z mnoha nových látek, které se většinou zatím zkouší pouze v laboratořích, vypadají nejslibněji dvě. První z nich je podobná klasické léčbě lupénky v době před nástupem biologické léčby, měla by však mít výrazně méně nežádoucích účinků. Druhá patří mezi látky biologické léčby, měla by se však užívat ve formě tablet, a nikoli injekcí.
(vek)
Zdroj:
www.webmd.com