Novinky-claim
Léčba melanomu: připravena každému pacientovi přesně na objednávku
Rozvoj molekulární biologie pomohl objevit konkrétní mutace vedoucí ke vzniku zhoubného melanomu. Příkladem takové mutace je gen BRAF, jehož poškození vede k nekontrolovatelnému dělení buňky. Vědci díky této znalosti vyrobí látku, která funkci špatného genu zastaví a tím omezí rozvoj nádorového bujení. Tímto způsobem zjednodušeně působí cílená léčba. Velká pozornost se zaměřuje i na takzvanou imunoterapii.
- Ta spočívá v ovlivnění imunitního systému cílenými léky.
- Podle potřeby se mohou užít látky, které imunitu stimulují, nebo naopak utlumí.
- Na tomto principu účinkuje i nový lék pembrolizumab – ten se v současnosti používá pro případy pokročilého zhoubného melanomu.
Odkrývání hádanky
Lékařské pracovníky v současné době nejvíce omezují znalosti molekulární biologie nádorů. O buněčném cyklu nádorových buněk sice máme poměrně dost informací, je však zapotřebí dohledat další geny a molekuly zodpovědné za rozvoj samotného bujení. S postupným odkrýváním složitých vztahů nádorové buňky a imunitního systému bude možné tvořit stále účinnější cílené léky. V současnosti tedy nezbývá než čekat na další díly důmyslné skládanky.
Terapie na míru
Budoucnost terapie nádorového bujení jednoznačně spočívá v cílené léčbě. Už v dnešní době tyto léky přinášejí velkou naději jedincům s pokročilým zhoubným melanomem i dalšími typy nádorů. V pozadí však nejsou ani ostatní léčebné metody – v terapii tumorů se stále uplatňuje chirurgie, radioterapie i klasická chemoterapie. Jak už bylo zmíněno, dnešní medicína přistupuje ke každému pacientovi individuálně. O konkrétním léčebném postupu tak rozhodne závažnost nemoci, ale i zdravotní stav nemocného. Ne každý jedinec totiž může v současnosti podstoupit cílenou léčbu. Ta je pro svou vysokou účinnost, ale i cenu rezervována především pro závažné a pokročilé případy nemoci.
(holi)
Zdroj: dermatologytimes.modernmedicine.com