Novinky
Deprese při lupénce: poradí si s ní biologika?
Říká se, že deprese je nejvýznamnější doprovodné onemocnění spojené s lupénkou. Většinou se totiž jedná o komplikaci zásadně ovlivňující život pacienta trpícího psoriázou. Existuje nějaké řešení?
Lidé s psoriázou mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zažijí depresi, než lidé ze zbylé populace. Lékaři tuší, že biologické změny způsobující tuto nemoc mohou stát právě v pozadí deprese. Dalším důvodem těžké skleslosti pak bývá i stigma z viditelných kožních ložisek lupénky.
Pošramocené psychice pomůže odborník
Deprese má velmi značný vliv na kvalitu života jakéhokoli člověka. Lidé s psoriázou mají navíc vyšší tendence k sebevražedným myšlenkám a následným pokusům o zmaření vlastního života. Je proto velmi důležité aktivně příznaky deprese vyhledávat a následně správně léčit. Mezi možné příznaky patří:
- nespavost,
- pocit, že nemůžete vstát z postele,
- ztráta energie a zájmu o okolí,
- lhostejnost k tomu, co vás dříve těšilo,
- neschopnost se soustředit.
Pokud je vám některý z příznaků blízký, promluvte si se svým lékařem. Někdy může být podstatná odpověď například i na otázku, zdali při odchodu z domu nosíte dlouhé rukávy. To poukazuje na fakt, že vlastní projevy lupénky jsou pro vás velmi deprimující, a mohou tak být základním kamenem pro depresi.
Zásadní je správná léčba lupénky
Lidé s psoriázou užívají obvykle antidepresiva ve vyšších dávkách než pacienti bez této nemoci. Přestože návštěvy odborného lékaře (psychiatra) a léky mohou pomoci, nejlepší metodou, jak zlepšit kvalitu života nemocných, je dostat lupénku pod kontrolu. Většina pacientů, kteří jsou dobře léčeni, žije kvalitnější život, méně chybí v práci a jsou produktivnějšími zaměstnanci.
Některé studie ukazují, že lidé řešící lupénku cílenou léčbou mají nižší výskyt depresí. Není však zatím zřejmé, zdali se jedná o efekt samotných léků, či o následek zlepšení příznaků psoriázy nastupujících po zahájení léčby.
(boba)
Zdroj: www.psoriasis.org