Novinky
„Očkování“ proti lupusu? Možná už brzy
Američtí vědci se snaží vyvinout netoxickou léčbu, která by dokázala udržet lupus na uzdě. Terapie podobná očkování byla otestována na krevních vzorcích lidí s tímto autoimunitním onemocněním. Pozorované změny by podle odborníků mohly vést v tělech pacientů k remisi.
Maskovaná nemoc
Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém jsou vytvářeny protilátky proti buňkám vlastního těla. Autoprotilátky napadají a ničí zdravé tkáně a působí zánět, bolest a poškození různých životně důležitých orgánů, včetně srdce a ledvin. Nějakou formou této nemoci trpí podle Americké asociace pro lupus přibližně 5 miliónů lidí. Lupus se může projevit mnoha příznaky napodobujícími jiné nemoci, proto bývá diagnostika obtížná. Typické ale jsou:
- motýlovitá vyrážka nebo zarudnutí tváří,
- únava,
- zvýšená teplota,
- problémy s klouby.
Léčba bez potíží?
Při řešení lupusu se používají léky tlumící imunitu – kortikoidy a cyklofosfamid, které ale mají mnoho vedlejších účinků. V ohrožení může být plodnost i imunita. Proto lékaři hledají vhodnou terapii, která by tyto nežádoucí účinky neměla. Slibně vypadá netoxická léčba využívající synteticky vyrobené peptidy – to jsou malé látky bílkovinné povahy. Tato terapie působí podobně jako očkování. Peptidy dodané do krevního oběhu vedou k tvorbě T-regulačních lymfocytů, což jsou imunitní buňky, které dokážou potlačit autoimunitní onemocnění.
Očkování ze zkumavky
Do své studie zahrnuli američtí lékaři z Northwestern University 30 pacientů s lupusem (10 z nich bylo v aktivní fázi onemocnění a 20 se nacházelo v remisi) a 15 zdravých jedinců. Pacientům byly odebrány vzorky krve a do nich vědci přidali malé množství zmíněných peptidů. Následné podání „vakcíny“ vedlo nejen k vyšší tvorbě „ochranných“ T-lymfocytů, ale i k nižší produkci autoprotilátek. Podle vědců mají tyto peptidy následující potenciál:
- působit v lidském těle jako vakcína,
- posílit ochrannou složku imunitního systému,
- vyřadit ze hry autoprotilátky a držet lupus v remisi.
Autoři studie doufají, že dalším krokem bude klinické testování, které by mohlo vést k vývoji nového léku pro pacienty s lupusem.
(hak)
Zdroj: www.sciencedaily.com