Novinky
Práva pacienta na cílenou léčbu: znáte je?
Poskytování léčebné péče v České republice se řídí několika zákony, od Listiny základních práv a svobod až po Úmluvu o lidských právech a biomedicíně. Posledně jmenovaná přitom zajišťuje autonomii pacienta, právo jeho volby a zamezuje veškerým formám diskriminace.
Nové pojetí „lege artis“
Aby byla léčba považována za správnou, musí splňovat podmínky tzv. podání „lege artis“.
- Podle původního znění zákona o zdravotních službách bylo „lege artis“ definováno jako „léčba podaná v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy“.
- Nová úprava zákona dodává – „s ohledem na konkrétní podmínky a objektivní možnosti“.
Mohl by alternativní výklad tohoto dodatku o konkrétních podmínkách v praxi znamenat, že se budou konkrétní medicínská zařízení rozhodovat, zda nasadí cílenou léčbu, či ne s ohledem na limity nastavené zdravotní pojišťovnou?
Léčba podle přání pacienta
V České republice má každý občan právo na zdravotní péči hrazenou zdravotní pojišťovnou. Tato péče má za cíl zlepšení nebo zachování zdravotního stavu či zmírnění utrpení. Ani s příslušným dodatkem k definici léčby „lege artis“ není možné, aby zdravotní zařízení rozhodovalo o tom, zda pacientovi přidělí léčbu cílenou, či jinou, méně účinnou, ale levnější. To by bylo v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Péči si člověk má právo vybrat sám. K tomu, aby bylo vybrané řešení právně v pořádku, musí být „lege artis“ a pacient musí podepsat informovaný souhlas.
Zpráva od Ústavního soudu
Důležitý moment pro vnesení více světla do tohoto problému přineslo rozhodnutí Ústavního soudu z 27. 4. 2011. Tehdy bylo rozhodnuto, že pojišťovna musí uhradit poskytnutou péči, i když pracoviště již přesáhlo finanční limity pro dané období. Z toho plyne pro pojištěnce informace, že i v dalších případech by soud mohl rozhodnout ve prospěch zdravotnického zařízení a pojišťovny budou obtížněji vymáhat pokuty za překročení těchto limitů.
(jez)
Zdroj: www.tribune.cz