Střevní záněty
Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu.
Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.
Nalezeno 242 záznamů z celkového počtu 242, zobrazeny 216. - 220.
|
Milá Deniso Zahálková, mnoho let trpím bolestmi břicha, mohla byste mi prosím prozradit, jak u Vás nakonec došlo ke správné diagnóze? Děkuji Dobrý den, nejlepší metodou je podstoupit kolonoskopické vyšetření. Další možností je CT nebo magnetická rezonance. S pozdravem M.Lukáš
|
Dobrý den,
dcera má cca 6 roků zjištěnu Crohnovu chorobu. Má postiženo ileum - cca 15 cm. Momentálně netrpí téměř žádnými příznaky. Přesto po zjištění omezení průsvitu střeva (kolonoskopií a magnetickou rezonancí) navrhuje lékařka operaci. Jelikož se jedná o nezvratný zákrok, chtěli bychom zjistit, zda je možné jiné léčení. Co je třeba udělat, aby dostala biologickou léčbu? Připadá nám, že to závisí pouze na názoru ošetřujícího lékaře.
Děkuji moc za radu.
MS Dobrý den, indikace k operaci to zajisté je, nicméně v tomto případě záleží především na rozhodnutí Vaší dcery. Jestliže nejsou žádné klinické známky aktivity choroby a dcera nemá žádné obtíže, není operace nyní nezbytná. Jedná se však o strukturální změny ve střevní stěně, které jsou nevratné a operace bude dříve nebo později nutná. Jde tedy spíše o to, zda operovat nyní (v klidu a plánovaně), nebo počkat až budou nějaké klinické symptomy. V případě, že se rozhodne nyní neoperovat, zvyšuje si riziko komplikací - náhlá střevní neprůchodnost či perforace střeva. Operaci se nevyhne.
Biologická terapie v tomto ohledu nebude ničím přínosná, nelze pomocí ní léčit již vytvořené zúženiny. Aby mohla dcera dostat biologickou léčbu, musí selhat standartní terapie (kortikoidy, imunosupresiva) a/nebo musí mít těžký a komplikovaný průběh choroby (těžké zánětlivé změny ve střevě, píštěl, mimostřevní projevy, atd.). Dále musí být léčena v centru, které biologickou terapii může podávat. S pozdravem M.Lukáš
|
Dobrý den, mám diagnostikovánu levostrannou ulcerózní kolitidu. Diagnóza před 20 lety, od té doby nejprve nasazen Saloflak, bez vedlejších účinků, později jsem zkoušel alternativní medicínu, neúspěšně, pak znovu nasazen Salofalk (4-6 tablet denně) před rokem. Reakce zánětu okamžitá a do třech týdnů byl pryč. Objevil se ale jiný problém. Po třech týdnech braní Salofalku přišel z minuty na minutu v práci pocit bušení srdce, jakoby infarkt, celková slabost, pocit, že člověk omdlí, že se nedožije druhého dne. Následovala vyšetření krve, rentgeny srdce, plic, zad, EKG. Již rok přetrvává tlak v hlavě, bolesti hrudní páteře, tlak na hrudi. Po vysazení Salofalku zlepšení, ale zase se začala zhoršovat střeva. Nasazen Asacol, který po třech týdnech užívání způsobil v menší míře totéž. Během dne slabosti, tíha na hrudi, zhoršení zraku o dioptrii. EKG znovu normální, bolest u srdce nesouvisí s námahou. Po vysazení po dvou měsících příznaky mizí, i když ne úplně ale téměř úplně. Nikdo nechce věřit, že je to reakce na mesalazin v lécích. Otestován i na boreliózu, negativně. Zkoušel jsem homeopatika, Jonášovy kapky, Bachovky, psycholéčbu i čínskou medicínu, s negativním výsledkem. Když jsem byl malej, salofalk jsem snášel bez těchto příznaků i ve větším množství. Dotaz zní, zda není nějaká nemoc, jejíž příznaky by mesalazin zvýrazňoval. Něco jako zánět zádových nervů, neuroborelióza, na kterou se nepřijde? A bez léčby kolitidy je to v klidovém stadiu. Děkuji. Dobrý den,
je možné, že se jedná o atypickou reakci na mesalazin, ta by ovšem měla odeznít brzy po jeho vysazení. Napadají mě jen dvě onemocnění spojené s mesalazinem, prvním je mesalazinem indukovaná myokarditida (zánětlivé onemocnění srdce). Ta by ovšem měla být snadno prokazatelná na EKG, v krevních testech a na ECHO. Druhým onemocněním je mesalazinem indukovaná intersticiální nefritida (zánět ledvin), také snadno prokazatelná při vyšetření moči. Pokud se na tato dvě onemocnění myslelo a byly provedeny příslušné testy s negativním nálezem, jedná se pravděpodobně o nějakou formu nesnášenlivosti mesalazinu.
S pozdravem M.Lukáš
|
Dobrý den, v listopadu 2011 jsem podstoupila řezání abscesu u konečníku. Po půl roce se mi v tomto místě udělala píštěl a byla mi nalezena Crohnova choroba. Brala jsem tři měsíce entizol a imuran beru do teď. Píštěl nezmizela, na kůži jsem měla ustí, které hnisalo. Crohnova choroba však mírně ustoupila ve střevech. Jsem měsíc po operaci píštěle ( při operaci byla objevena další malá píštěl vedle té velké). Měsíc po operaci a jsem tam kde jsem byla.. Místo jednoho ustí které hnisá, mám ted dvě, na každém konci jizvy jedno. Po všech smerech se cítím skvěle, střevní potíže mám minimálně a příznaky Crohna mám spíše opačné. Přibírám na váze a trpím maximálně na zácpy. Už nevím co mám dělat. Chci se tedy zeptat, jestli by biologická léčba byla řešení, které by mě konečně vysvobodilo od hnisající dírky u konečníku kvůli které si nemůžu napustit ani teplou vanu, nebo jít s přítelem do plavecký. Je mi 17 let a je to pro me opravdu trápení. Děkuji předem za odpověd. Dobrý den, v prvé řadě je potřeba zjistit, zda je píštěl po chirurgické stránce zcela vyřešená. Nejčastější příčinou nehojící se píštěle je neúplné ošetření, píštěl může mít více kanálků a slepých chobotů. Měla byste podstoupit vyšetření oblasti konečníku chirurgem v celkové anestezii a poté některou ze zobrazovacích metod (magnetickou rezonanci pánevního dna nebo endorektální sonografii). Jesliže bude píštěl po kompletním ošetření chirurgem stále aktivní, pak jste kandidátem na biologickou terapii.
|
Dobrý den od roku 2002 mam opakované (asi 15x) fiostulace a periproktalni abscesy lecene chirurgicky. Nyni asi mesic potíže krev a hlen ve stolici, ktera byla tak 10x denne prujem plynatost. následovalo vyš. tlust. streva vysledek težka proktitida prvnich 20cm v krvi silny zanet. Po farm. lecbě (asacol,prednisol,entizol zhorseni stavu plus dalsi nezadouci ucinky paleni zahy nafouknuti bolesti bricha atd. Dále ct vysetreni pro vylouceni zanetliveho loziska v male panvi vse vporadku. prosim o radu s dalsi lecbou leky mi nedelaji dobre ani nijak nepomahaji. Dobrý den, v prvé řadě bych nasadil Imuran v kombinaci s lokální terapií čípky s metronidazolem a prednisonem. Pokud by tato terapie nezabrala, doporučil bych nasadit infliximab (Remicade).
|