Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky-claim Lidí s poruchou imunitního systému přibývá, odborníci stále neznají důvod

Novinky-claim

Lidí s poruchou imunitního systému přibývá, odborníci stále neznají důvod

Případů autoimunitních onemocnění, mezi která patří například Bechtěrevova choroba, Crohnova choroba, roztroušená skleróza a desítky dalších, v posledních letech stále přibývá. Vědci stále nevědí, proč tomu tak je.

Ženská záležitost

Za prudký nárůst autoimunitních onemocnění jsou podle všeho odpovědné jak genetické faktory, tak i naše životní prostředí: například nedostatek kontaktu s přirozenými antigeny v dětství nebo některé chemikálie. Zarážející přitom je, že k autoimunitním chorobám jsou mnohem náchylnější ženy – připadají na ně tři čtvrtiny všech případů těchto onemocnění.

Jak funguje lidská imunita?

Základem lidské imunity jsou bílé krvinky, které plní celou řadu funkcí: pohlcují patogenní mikroorganismy, ničí cizí nebo nádorové buňky, vytvářejí protilátky. Bílé krvinky spolu komunikují pomocí chemických látek, které samy vytvářejí a uvolňují do svého okolí jako signál pro další buňky. Těmto signálním látkám se říká cytokiny a právě na ně se v poslední době zaměřuje značná pozornost vědců i lékařů.

Biologická léčba ovlivňuje komunikaci imunitních buněk

Pokud dobře porozumíme tomu, jak spolu bílé krvinky komunikují, budeme moci do jejich signálních drah zasáhnout a cíleně změnit chování té části imunitního systému, která vyvolává například autoimunitní onemocnění. Na tomto principu je založena také biologická léčba, která blokuje právě některé cytokiny stimulující bílé krvinky k autoimunitní zánětlivé reakci.

Podpořte vlastní imunitu

Naše imunita i sklon k autoimunitním onemocněním je do značné míry daná geneticky, ale existují i způsoby, jak sami můžeme svou imunitu příznivě ovlivnit:

  • Malé děti potřebují pro zdravý vývoj imunity i rozumný kontakt s bakteriemi, přehnaně úzkostlivá hygiena je proto na škodu.
  • Výlučné kojení asi do půl roku věku a pozdější zavádění příkrmů riziko alergií a autoimunitních onemocnění snižuje.
  • Časté používání antibiotik ničí „přátelskou“ bakteriální mikroflóru, která je pro dobrou imunitu nezbytná.
  • Symbiotické bakterie v našich střevech naopak podporují výrobky s obsahem bakteriálních kultur, jako jsou jogurty, kefíry nebo probiotika prodávaná v lékárnách.

(vek)

Zdroje:
aarda.org




 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Za týden odnesu ty Injekce Imraldi svému ošetřujicímu lékaři. Když se u něj potkáme a lékař s tím bude souhlasit, můžete je od něj obdržet. Roman...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci