Novinky
Cílená léčba učí imunitní systém bojovat proti rakovině
Již celá desetiletí se snaží vědci vynalézt lék na nádorová onemocnění. Postupem času se stalo zřejmé, že vůbec nepůjde o snadno splnitelný úkol. Přesto v posledních letech k výraznému pokroku došlo – je jím biologická (cílená) protinádorová léčba.
Již celá desetiletí se snaží vědci vynalézt lék na nádorová onemocnění. Postupem času se stalo zřejmé, že vůbec nepůjde o snadno splnitelný úkol. Jednotlivých druhů rakoviny je totiž velké množství a také každý nemocný na léčbu reaguje trochu jinak. Přesto v posledních letech k výraznému pokroku došlo – je jím biologická (cílená) protinádorová léčba.
Cílená léčba působí jen tam, kde má
Cílenou léčbou se v onkologii rozumí podávání nových protinádorových léků, které jsou namířeny proti konkrétním strukturám nebo vlastnostem rakovinných buněk. Na rozdíl od konvenční (běžné) chemoterapie zůstávají ostatní zdravé buňky, které tyto struktury nebo vlastnosti nemají, ušetřeny zásahu imunitního systému. Konvenční chemoterapie totiž ovlivňuje všechny buňky v těle. Tím dochází k poškození všech, tedy i těch zdravých. Projevuje se to například vypadáním vlasů, zánětem sliznic, zpomalením tvorby nových krvinek v kostní dřeni a podobně.
Útok pouze na nemocné buňky
Biologické léky působí různými způsoby. Principem fungování některých cílených léčiv, takzvaných monoklonálních protilátek, je zacílení na receptory přítomné výlučně, nebo aspoň převážně v nádorových buňkách. Protilátka po vazbě na cílové struktury vede k imunitní reakci a zániku buňky. Jiné léky zasahují cíleně do látkové přeměny v nádorových buňkách a zpomalují tak jejich růst. Znalosti faktu, že řada nádorů si vytváří nové cévní zásobení pro svou výživu, využívá přípravek, který zabraňuje tvorbě nových cév. Ty se totiž za normálních okolností v těle nově netvoří – efekt léčby se tedy omezuje jen na nádor.
Nové perspektivy
Biologika jsou zatím k dispozici jen proti některým druhům nádorového onemocnění, současně však roste zkušenost s nimi a rozvíjejí se zcela nové léky a léčebné přístupy. Například u některých nádorových onemocnění krve se již podařilo identifikovat takzvané nádorové kmenové buňky, které vedou i po zdánlivém vyléčení k opětovnému vzplanutí leukémie. Na vývoji léku, který by pomohl imunitnímu systému působit proti těmto buňkám, se již intenzivně pracuje.
Od důkazu účinnosti biologické léčby a zahájení jejího užívání uběhlo letos třináct let. Výzkum, jemuž za tento pokrok vděčíme, však sahá ještě několik desetiletí zpět. Léčba už byla použita u milionů pacientů, kterým pomohla k vyléčení, nebo alespoň k prodloužení a zkvalitnění jejich života. Jde o oblast medicíny, kde probíhá největší pokrok a která představuje velkou naději pro současné i budoucí pacienty.
(jav)
Zdroje:
www.faz.net
www.focus.de