Novinky
Biologická léčba je nadějí i pro těžce pohybově postižené revmatiky
Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí každý šestý člověk v USA revmatické obtíže. Konkrétně revmatoidní artritidu, dnu, lupus nebo fibromyalgii. Od svého objevení biologická léčba neustále dokazuje obrovský příznivý účinek na revmatické potíže všeho druhu. Je nadějí i pro revmatiky s velmi ztíženou pohyblivostí.
Při pokročilé artritidě zabraňuje biologická léčba trvalému postižení Standardními léky, kterými léčba po určení revmatické diagnózy začíná, jsou tzv. léky modifikující průběh choroby (angl. zkr. DMARDs). Biologická léčba je až dalším krokem. Artritidu sice zcela nevyléčí, ale dokáže úspěšně blokovat ničivé účinky vlastního agresivního imunitního systému. Uleví tím od bolesti a uchrání klouby postižené artritidou před poškozením.
Funguje i kombinace několika druhů biologické léčby
Kombinováním biologických léčiv spolu s ostatními léky ze skupiny chorobu modifikujících léčiv se lze úspěšně vyhnout operačnímu zákroku. Čím dál častější jsou případy, kdy se revmatoidní artritida zjistí u mladého, náctiletého člověka. Pokud je nemoc agresivní a poškodí například kyčelní kloub, následuje ortopedická operace s náhradou kyčelního kloubu za endoprotézu. Tito lidé pak trpí nejen vlastní nemocí, ale i invaliditou nebo jsou svým způsobem těžce pohybově postižení.
Buďte optimistou
Biologická léčba pomáhá zabránit tomu, aby byl nemocný revmatik zcela závislý na vozíku. Spolu s ní je zapotřebí být v psychické pohodě. Buďte proto optimističtí. Naučte se relaxovat nebo meditovat, abyste odstranili stres. Mnohým těžce pohybově postiženým revmatikům se náhle přitíží, když jsou přepracovaní, unavení nebo ve stresu.
Vlastní aktivita se počítá
Lékaři a moderní medicína dokážou hodně. Vy jim ale můžete hodně pomoci vlastním aktivním přístupem:
- Pravidelně se dotazujte na poslední novinky v léčbě, zejména na možnosti biologické léčby.
- Předepsanou léčbu pečlivě dodržujte.
- Buďte aktivnější při kontrolách. Hlídejte si sami, kdy je potřeba provést testy, které jsou dnes schopné určit, zda se nemoc zhoršuje, nebo zda se ji daří držet léčbou na uzdě.
- Praktikujte zdravý životní styl. Jezte jen to, co nezhoršuje vaši artritidu.
- Cvičte, i když to může někdy bolet. Základem je udržovat klouby v pohybu. Najděte si takový sport, který vás bude bavit. Zvyšujete tak šanci, že se na pohyb budete těšit a déle u něj vydržíte. Revmatici mají i vyšší riziko srdečního infarktu nebo mrtvice, takže pro svoje dobro nebuďte líní.
(ercp)
Zdroj: www.suite101.com