Novinky
Lupénka – možná číhá právě na vás!
O psoriáze toho vědí nejvíce odborníci a pak také lidé, kteří tímto onemocněním trpí. Ti, které lupénka nesužuje, často o jejích projevech nebo léčbě netuší nic. Což není dobré, neboť tato nemoc může propuknout u kohokoli kdykoli. Seznamte se!
Je lupénka nakažlivá?
NE. Nepřenáší se ani vzduchem ani kontaktem. Vzniká poruchou imunitního systému, se kterou se pacienti již narodí.
Postihuje pouze kůži?
NE. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které se může projevit i na nehtech či ve vlasech. Až u jedné třetiny nemocných se pak připojují i zánětlivé změny kloubů zvané psoriatická artritida.
Lze lupénku léčit laserem?
ANO. Laserové ošetření je vhodné pro pacienty s lehkou až středně závažnou formou psoriázy. Zákrok je potřeba několikrát opakovat a může ho doprovázet svědění či zarudnutí kůže. Další možností je terapie světlem, tzv. fototerapie. Při té je kůže pacientů vystavována UV záření, které zpomaluje růst poškozených buněk. Ani v jednom případě se nejedná o definitivní vyřešení problému, ale může pomoci od svědění a zmenšuje lupénková ložiska.
Dají se projevy této nemoci ovlivnit stravou?
NE. Lupénka není reakcí na snědenou potravu, ačkoliv někteří pacienti mohou jídlu přikládat větší důležitost. Zatím ale nebyla žádnou studií potvrzena spojitost mezi výběrem stravy a projevy psoriázy. Naopak zima, stres či kůže spálená od sluníčka na výskyt psoriázy prokazatelně vliv mají.
Zhoršuje se lupénka v některém z ročních období?
ANO, v zimě. Studený vzduch, vysušená pokožka a méně slunečního svitu, to vše má vliv na projevy onemocnění. V zimě je proto obzvláště důležité o kůži správně pečovat. Pomoci může například zvlhčovač vzduchu.
Může pomáhat pravidelné cvičení?
ANO. Lupénka je často spojena s obezitou. Pravidelným pohybem udržíte pod kontrolou nejen svou váhu, ale též onemocnění.
Je tato choroba dědičná?
ANO, i když ne stoprocentně. Lupénka je jedním z nejčastějších autoimunitních onemocnění v populaci. Ne všichni ji mají v rodině, pokud se ale vyskytuje u někoho z rodičů, je větší pravděpodobnost, že jí bude trpět i potomek. K tomu, aby se lupénka projevila, je potřeba souhra jak genetické dispozice, tak vnějších okolností. Mnoho lidí si může nést gen pro autoimunitní onemocnění, a přitom nikdy neonemocnět – jejich gen se totiž nikdy neaktivuje. Aktivací přitom může být stresová situace, infekční onemocnění, poranění kůže či kontakt s chemickou látkou.
Dá se rozpoznat rozdíl mezi lupy a lupénkou ve vlasech?
ANO, a to podle barvy šupinek. Jak psoriáza, tak lupy jsou příčinou svědění a drbání ve vlasech. Lupy ale na rozdíl od lupénky mají nažloutlou barvu a jsou pokryté vrstvičkou mazu. Lupénka oproti tomu způsobuje odlupování šupinek kůže, které jsou suché a bílé až stříbřité.
Může se z psoriázy vyrůst?
NE. Bohužel, lupénka není onemocnění dětí. Může se objevit v jakémkoliv věku a zatím ji nelze zcela vyléčit.
(jez)
Zdroj: www.webmd.com