Novinky
Biologika jsou již běžnou součástí moderní léčby
Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, cílená léčba pomáhá nemocným lidem již 35 let. Máte i přesto pocit, že toho o ní mnoho nevíte nebo že je stále vzácná? Pak čtěte dále.
Seznamte se!
Za zmínku stojí, že prvním použitým biologikem byl lidský inzulín připravený biotechnologicky. Hormon vznikající ve slinivce břišní (nezbytný pro vstup glukózy do buněk) se hojně využívá u pacientů s cukrovkou. A co se vlastně za pojmem cílená léčba skrývá?
- Jedná se o terapii za pomoci složitých bílkovinových molekul. Vždy jsou produkovány živými organismy.
- Považuje se za jeden z nejšetrnějších léčebných postupů. Působí přímo v místě potřeby (např. u nádorové buňky). Charakterizují ji minimální nežádoucí účinky, vysoká účinnost a dobrá snášenlivost.
- Je „ušitá“ každému pacientovi na míru, proto název „cílená“.
Kde biologika pomáhají
Výčet je opravdu dlouhý. Z nejzajímavějších indikací jmenujme:
- léčba nádorů (prsu, plic, konečníku, ledvin, prostaty, …),
- dětské lékařství (poruchy růstu, střevní choroby u dětí, …),
- kožní lékařství (lupénka),
- poruchy krevní srážlivosti,
- stavy po mozkové mrtvici,
- u infarktu a plicní embolie,
- střevní onemocnění (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida),
- roztroušená skleróza,
- srdeční infarkt.
Vývoj pokračuje
Farmaceutické firmy ani po více než třech dekádách neusnuly na vavřínech. Zhruba 30 % ze všech nově vyvíjených molekul spadá do skupiny biologik. V časovém horizontu zhruba 6–7 let se tak mohou pacienti těšit na nové kvalitní léky, například na terapii vysokého krevního tlaku, osteoporózy či plicních chorob. Jediným negativem biologické léčby tak zůstává její značná finanční náročnost. Není divu. Uvedení nového biologika do praxe trvá často 10 až 15 let a firmy za výzkum utratí až 30 miliard korun.
I přesto je biologická léčba považována za nezastupitelnou. Tolik potřebnou naději přináší zejména pacientům s nejzávažnějšími chorobami, u nichž standardní terapie nezabírá.
(msd)
Zdroj: www.tribune.cz