Novinky
Pembrolizumab: naděje pro nemocné s pokročilým melanomem
Dnes již není pochyb o tom, že objev cílené léčby znamenal obrovskou revoluci v terapii mnoha chronických onemocnění. Nová biologika však neustále posouvají hranice léčebných možností. Příkladem je i pembrolizumab – ten výrazně prodlužuje život lidem s pokročilým melanomem.
Cílený lék pembrolizumab ještě v nedávné době exceloval pouze v experimentální terapii melanomu. Jeho výsledky byly ale natolik potěšující, že Úřad pro kontrolu potravin a léčiv ve Spojených státech amerických urychlil jeho schválení pro léčbu pokročilého nebo neoperovatelného melanomu, který nereaguje na jinou léčbu. Pembrolizumab je tak první schválený lék, který blokuje buněčnou dráhu PD-1, jež omezuje imunitní odpověď organismu vůči zhoubnému nádoru. Lék tedy cíleně zasahuje bílé krvinky za účelem aktivace protinádorové imunity. Výsledkem jeho působení je posílení imunitní odpovědi vůči nádoru.
Účinnost potvrzena!
Nedávno provedený výzkum se zaměřil na srovnání účinnosti pembrolizumabu a ipilimumabu v terapii pokročilého melanomu.
- Celkem 834 pacientů bylo rozděleno do tří skupin. První skupina dostávala pembrolizumab každé 3 týdny, druhá každé 2 týdny a třetí část dostávala každé 3 týdny ipilimumab.
- Šestiměsíčního intervalu bez postupu onemocnění se podařilo docílit téměř u poloviny jedinců léčených pembrolizumabem. Ve skupině, kde lidé dostávali ipilimumab, se podobného úspěchu podařilo dosáhnout pouze u necelé třetiny nemocných.
- Roční přežití se při terapii pembrolizumabem pohybovalo v rozmezí 68–74 %. Ze 100 jedinců léčených tímto preparátem by se tak jednoho roku od započetí léčby dožilo až 74 lidí. V případě ipilimumabu by se jednalo „pouze“ o 58 lidí.
- Při léčbě pembrolizumabem byl také zaznamenán nižší výskyt závažných nežádoucích reakcí oproti terapii druhým lékem.
Výsledky výzkumu tak hovoří jasně ve prospěch pembrolizumabu. Není se tedy čemu divit, že ve Spojených státech amerických došlo k urychlení jeho schválení pro léčbu pokročilých případů zhoubného melanomu.
Tento a další výzkumy tak poukazují na skutečnost, že pembrolizumab znamená velký zlom v terapii melanomu. Dokud tato léčba nebyla k dispozici, měli u metastazujícího útvaru lékaři v podstatě prázdné ruce. Až doposud totiž platilo, že průměrná doba přežití se u nemocných s tímto nádorem pohybovala kolem šesti až devíti měsíců a pouze jeden ze čtyř pacientů přežíval déle než rok.
(holi)
Zdroj:
www.nejm.org