Novinky
Cílená léčba: kde všude pomáhá
Dnes je již obtížné nalézt oblast medicíny, kde by biologika ještě nenašla své uplatnění. Zatímco v některých oborech se už bezpečně zabydlela, do jiných pronikají právě nyní.
Biologické nebo také cílené léky jsou produktem takzvaného biotechnologického inženýrství. Vložením konkrétních genů do živé buňky či bakterie je zahájena tvorba látky, jež má léčebný účinek. Termín cílená léčba do povědomí laické i odborné veřejnosti dostal zejména v souvislosti s průnikem tohoto typu terapie do možností řešení nádorových onemocnění. Ve skutečnosti byl prvním biotechnologicky vyráběným lékem inzulín, a to už v roce 1982.
Nové zbraně proti rakovině
Onkologie hraje, co se týče využití cílené léčby, mezi ostatními medicínskými obory v současnosti první housle. Výzkum a vývoj biologických léků je v této oblasti aktuálně nejdále a podávání těchto preparátů je v řadě případů standardním léčebným postupem. Prvním nádorem, v jehož terapii našla cílená léčba uplatnění, byl lymfom, tedy tumor tvořený určitým typem bílých krvinek. Následující biologika pak přinesla naději mnohým ženám trpícím karcinomem prsu. V současnosti je cílená léčba s úspěchem využívána také v boji proti nádorům tlustého střeva a konečníku, plic, ledvin a řady dalších.
Kde běžné léky nestačí
Léčba nádorových onemocnění však zdaleka není jedinou oblastí, kde se s biologickými preparáty můžeme setkat. Velké úspěchy slaví rovněž v terapii jiných chorob, kde klasická léčba často není dostatečně účinná. Patří mezi ně například:
- roztroušená skleróza,
- revmatoidní artritida,
- lupénka,
- Bechtěrevova choroba,
- neplodnost,
- Crohnova nemoc.
V budoucnu lze očekávat, že i běžné a rozšířené nemoci, jakými jsou obezita, vysoký krevní tlak či osteoartróza, bude možné léčit s pomocí preparátů cílené terapie. Prozatím je bohužel překážkou jejího širšího využití vysoká cena.
(veri)
Zdroj: www.tribune.cz