Novinky
Biologika pomáhají omezit zánět v kloubech
U revmatoidní artritidy působí cílená léčba konkrétně tak, že v těle blokuje chemické látky, které jsou zapojené do procesu vyvolávajícího zánět.
U revmatoidní artritidy působí cílená léčba konkrétně tak, že v těle blokuje chemické látky, které jsou zapojené do procesu vyvolávajícího zánět. Některé tyto léky například blokují chemickou látku zvanou tumor necrosis faktor alfa (TNF-alfa), která hraje důležitou roli ve vzniku zánětu v kloubech. Další způsob, jakým mohou biologika působit, je od tohoto poněkud odlišný – všechny si ale dokážou do značné míry poradit s kloubním zánětem.
Když nic jiného nezabírá
Cílená léčba přijde obvykle na řadu, pokud jste vyzkoušeli alespoň dva léky za skupiny DMARD (chorobu modifikující léky) po šest měsíců a nedošlo ke zlepšení projevů revmatoidní artritidy. Tyto přípravky jsou předepisovány pouze odborníky, kteří se specializují na léčbu revmatoidní artritidy. Pokud váš lékař usoudí, že jste pro cílenou léčbu vhodným kandidátem, je možné, že budete požádáni, abyste ji užívali spolu s metotrexátem.
Jak to funguje
- Nejdříve se zkouší prostředky blokující TNF. Někdy mají lidé nežádoucí účinky na tyto léky v prvních třech měsících léčby. Pokud se tak stane, tak váš lékař rozhodne, zda se vyzkouší jiný blokátor TNF, nebo přípravek, který funguje jinak.
- Biologika nejsou v tabletce nebo tekutině, která by se dala polknout. Některá jsou podávána v injekcích pod kůži, jiná nitrožilně. Četnost jejich aplikace závisí na druhu. Může to být jednou týdně, ale i jednou za osm týdnů.
- Většinou je biologická léčba předepisována na šest měsíců. Pokud ani po této době nedojde ke zlepšení symptomů, pak je lékař nucen proces zastavit a navrhnout jiné řešení.
- Dojde-li ke zlepšení vašeho stavu, odborník zváží, zda vám bude cílená terapie předepsána dlouhodobě, zda bude dávka této léčby snížena, či dokonce po určitém čase zastavena.
Možné nežádoucí účinky
Mnohá léčba má či může mít nějaké nepříjemné dopady. Tím, že každé biologikum je trochu jiné, liší se poněkud i nežádoucí účinky. Mezi ty nejčastější patří:
- větší náchylnost k jiným infekcím,
- chřipkové symptomy, jako je bolest hlavy, horečka, pocity nevolnosti či bolest břicha,
- deprese,
- svědění.
Pokud by se jakýkoli z těchto symptomů vyvinul nebo pokud chcete vědět, jak je to konkrétně s vaším lékem, nebojte se zeptat svého lékaře.
(dak)
Zdroj: www.patient.co.uk