Novinky
Když na lupénku nic nezabírá, zkuste cílenou léčbu
Psoriáza je onemocnění kůže, které se vedle tělesných obtíží často nepříznivě odráží i na psychice nemocného. Terapie těžkých forem nemoci byla donedávna odkázána na užití léků s často dost nežádoucími účinky, přičemž úleva rozhodně nebyla zaručena. Změnu přineslo až zavedení biologik.
Netrpí jen kůže
Použití cílené léčby při řešení lupénky umožnilo až lepší pochopení mechanismů vlastního onemocnění. Jestliže se na psoriázu původně pohlíželo čistě jako na chorobu kůže, dnes je to již vnímáno jinak. Odborníci věří, že příčinou nemoci je porucha imunitního systému. A právě cílený zásah do obranyschopnosti organismu v místech, kde je jeho funkce narušena, je podstatou cílené léčby.
S menším rizikem
Léky, které byly po dlouhou dobu jedinou možností, jak mít pod kontrolou těžké formy psoriázy, nebyly ideální:
- často nepříznivě ovlivňovaly činnost vnitřních orgánů, například jater nebo ledvin,
- některé z nich navíc v případě, že byly užívány těhotnou ženou, představovaly riziko vzniku vrozených vad dětí.
Naproti tomu cílená léčba není tak vážnými nežádoucími účinky zatížena a je celkově bezpečnější právě díky své schopnosti působit pouze tam, kde je třeba.
Až když vše selže
Biologické léky přinášejí pacientům léčícím se s lupénkou velkou naději na ústup akutních příznaků onemocnění. Nemohou však být podávány každému nemocnému, mimo jiné také proto, že je tento typ terapie velmi nákladný. Upřednostněny jsou zejména v následujících případech:
- pacient trpí těžkou formou lupénky nereagující na standardní terapii,
- jiný typ celkové léčby nelze u daného nemocného použít.
Pokud i vy trpíte lupénkou, neváhejte se u svého dermatologa informovat na všechny možnosti terapie, včetně té cílené. Možná právě vás může léčba biologiky vysvobodit z bludného kruhu nikdy nekončících kožních a s nimi souvisejících psychických obtíží.
(veri)
Zdroj: Evren Gundogdu, Yücel Başpınar, Hatice Yesim Karasulu: Biological Treatment of Psoriasis. Clinical Medicine Insights: Dermatology 2013: 6, 19–25