Novinky
Když se klouby ozývají, pátrejte po příčině
Někdy to zažil snad každý. Loupnutí v bedrech, vrzání kolen, křupání drobných kloubů v prstech. Tyto zvuky kloubních pohybů mohou být doprovodným projevem přítomného onemocnění, daleko častěji se však objevují bez viditelné příčiny. Samo od sebe však nic nevzniká.
Dobře vymyšlený systém
Pro pochopení zvuků ozývajících se s kloubů je nutné vědět, z čeho se kloub skládá. Základem jsou kloubní plochy kostí, které se v kloubu stýkají. Tyto plochy jsou pokryty chrupavkou usnadňující pohyb v kloubu. Mezi kloubními plochami bývá různě široká kloubní štěrbina, vyplněná tzv. synoviální tekutinou. Ta zmírňuje tření v kloubu a vyživuje chrupavku. Zvnějšku bývá kloub chráněn kloubním pouzdrem, jež chrání kloubní plochy a štěrbinu. Pouzdro bývá zesíleno vazy, usnadňujícími mimo jiné také pohyb v kloubu.
Když pohyb drhne
Kloubní struktury jsou živé tkáně, v nichž probíhá látková přeměna a které reagují na změny vnějšího i vnitřního prostředí. Nebolestivé vrzání a lupání bývá způsobeno zvětšeným třením kloubních ploch, například při vyšší zátěži, nebo pokud dojde k rychlému oddálení kloubních ploch (známé protahování prstů). Ozývat se mohou i kloubní vazy. Nejsou-li tyto zvuky provázeny bolestí, otoky nebo celkovými příznaky nemoci, jako jsou třeba zvýšená teplota a slabost, není třeba se ničeho obávat. Klouby nás tak mohou pouze upozorňovat, že dochází k jejich zatížení nebo že nám chybí optimální množství tekutin či živin důležitých pro jejich provoz.
Pozor na bolest
V případě, že je vrzající kloub postižen také bolestí, zhoršenou pohyblivostí, otokem nebo jiným příznakem onemocnění souvisejícího s kloubem, zvuky linoucí se z něj často jen dokreslují obrázek poškození kloubních ploch nebo obsahu kloubní štěrbiny. Ze samotných zvuků lékař diagnózu neurčí, avšak další projevy k ní již spolu s doplněním pomocných vyšetření vedou.
(zak)
Zdroje:
www.wisegeek.com
www.wisegeek.com