Novinky
Ideální léčba lupénky? Ušitá na míru
Kdo lupénku má, určitě potvrdí, že úleva od svědivých projevů nemoci je nade vše. Způsobů, jak nemoc zahnat do kouta, je mnoho. Ale to, co zabralo jednomu pacientovi, může u druhého zcela selhat.
Psoriáza neboli lupénka je neinfekční onemocnění kůže v mnoha podobách. Nejčastěji se na kůži objevují červená šupinatá ložiska, která se olupují. Léčebných přístupů je několik, záleží na míře kožního postižení.
Jednou z možností je lokální používání mastí a krémů. U některých pacientů však nedochází ke zlepšení kožního nálezu nebo je postižení kůže příliš rozsáhlé a lokální léčba se stává nepraktickou. V těchto případech nastupuje léčba systémová, která ovlivňuje celé tělo, bývá tedy účinnější, ale má i více vedlejších účinků, které je potřeba zvážit. Znát výhody a nevýhody různých přístupů pomůže vám i vašemu lékaři vybrat nejvhodnější léčbu právě pro vaši formu onemocnění.
Lokální versus systémová léčba
Lokální léčba
Lokální léčba se aplikuje pouze na kůži, látky se téměř nedostávají do krevního oběhu, a proto i vedlejší účinky jsou minimální.
- kortikosteroidy, antralin, černouhelný dehet, retinoidy, keratolytika a hydratační přípravky
- fototerapie (ultrafialové světlo) lze také použít pouze lokálně na postižená místa
Systémová léčba
Systémová léčba většinou působí na imunitní systém a zmírňuje aktivitu onemocnění. Tento přístup je užíván u středně těžkých a těžkých forem onemocnění. Tato léčba je nákladnější než lokální.
- perorálně (ústy) podávané léky – metotrexát, cyklosporin, celkově podávané retinoidy
- biologická léčba podávaná injekčně
- fototerapie aplikovaná celotělově
Systémová léčba u vážných forem onemocnění
Při výběru ideální léčby je nutné zvážit, o jak závažnou formu psoriázy se jedná. Ta se posuzuje podle toho, kolik kůže je postiženo psoriatickými ložisky.
- mírná neboli ložisková psoriáza – postiženo méně než 3 % tělesného povrchu; pro představu – lidská dlaň představuje cca 1 %
- středně těžká psoriáza – postiženo 3–10 % tělesného povrchu
- těžká psoriáza – postiženo více než 10 % tělesného povrchu
Ložiskovou psoriázu lze léčit lokálními přípravky. Pro středně těžké a těžké formy doporučuje většina lékařů systémovou terapii. Pokračování v užívání lokálních přípravků je vhodné i při užívání systémových léků – kombinace obou přístupů má lepší výsledky než metody užívané samostatně.
Psoriáza a kvalita života
Lékaři mohou mít někdy jiný pohled než pacienti na to, co je mírná a co těžká forma onemocnění. Psoriáza často u pacientů ovlivňuje sebevědomí a vnímání sebe samého a může vést až k depresím a izolaci od okolí. To jsou vážné vlivy onemocnění a je nutné si s lékařem otevřeně promluvit o tom, jak svou nemoc vnímáte a nakolik vám ovlivňuje život, abyste společně našli skutečně nejvhodnější léčebný přístup.
(vesa)
Zdroj: www.webmd.com