Novinky
Léčba nádoru mozku – co zabírá?
Nádorů mozku je několik druhů. Často se bohužel jedná o zhoubnou, tedy maligní formu.
Nádorů mozku je několik druhů. Často se bohužel jedná o zhoubnou, tedy maligní formu. Jedním z těch nejnebezpečnějších je glioblastom – postihuje především dospělé mezi 45. a 75. rokem. Svým chováním je nádor agresivní, rychle rostoucí a utlačující okolní struktury mozkové tkáně. Způsobů léčby existuje několik.
Operační zákrok
Nejlepší volbou a nadějí na uzdravení je pro nemocné radikální operace. Někdy se provádí i tzv. parciální výkon, kdy se nádor maximálně vyjme, ale jeho určitá část zůstane nadále v mozku. Následná léčebná strategie musí být určena multidisciplinárním týmem zpravidla ve složení neurochirurg, radiační a klinický onkolog, diagnostik a neurolog.
Radioterapie
Ozáření má v léčbě mozkových nádorů, a to nejen glioblastomu, velkou a nezastupitelnou roli. Je upravováno a dávkováno vždy podle velikosti ložiska, stavu nemocného, míry jeho snášenlivosti apod. Součástí moderní léčby mozkových nádorů je také možnost aplikace jednorázového ozáření, tzv. gama nůž. Pokud to stav nemocného dovoluje, často se radioterapie kombinuje s chemoterapií – pak mluvíme o tzv. konkomitantní chemoradioterapii.
Chemoterapie
Chemoterapie má pro nemocné velký význam, ať již byli operovaní, či ne. U pacientů po operativním zákroku mluvíme o tzv. adjuvantní chemoterapii (léky jsou podávány jako zajištění pro případ, že v mozku zůstaly nedetekované zbytky nádorových buněk). Nejčastěji je nemocným aplikován temozolomid, ale existuje celá řada i jiných chemoterapeutik.
Biologická léčba
V současné době se začíná uplatňovat při léčbě glioblastomů v rámci klinických studií tzv. biologická léčba. Její princip je založen na skutečnosti, že rostoucí nádor, který dosáhne určité velikosti, potřebuje systém krevních cév – ty mu dodávají živiny, kyslík a odstraňují toxické látky. V rámci biologické léčby byly vytvořeny protilátky, které zabraňují růstu právě těchto cév. Studie probíhají a zkušenosti se pak sbírají i u dalších biologik.
(jakr)
Zdroj: Šlampa P. a spol.: Glioblastom přehled léčby, Postgraduální medicína 7/2010