Novinky
Nové zbraně v souboji s melanomem. Na rakovinu si došlápne virus!
Počet lidí s melanomem stoupl v ČR za posledních 30 let čtyřikrát. Každý rok zemře na tento zhoubný nádor kůže asi 450 Čechů. Teď se rýsuje šance, že lidstvo v souboji s melanomem konečně zaboduje.
Zázrak jménem pembrolizumab
Když bývalý americký prezident Jimmy Carter minulý rok oznámil, že jeho pokročilá rakovina kůže zřejmě na čas ustoupila, mnozí z Carterových příznivců to považovali za zázrak. Exprezidentovi lékaři označili za klíč k úspěchu jeden z léků, který mu byl nasazen – pembrolizumab. Tato léčivá látka byla spolu s několika dalšími schválena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k užívání teprve v nedávných letech.
Rakovina na obzoru? Vypusťte viry!
Účinné látky z nadějné vlny, na níž se teď veze léčba melanomu, můžeme rozdělit do dvou skupin. Do první skupiny patří imunoterapeuticky působící:
- ipilimumab,
- nivolumab,
- pembrolizumab,
- peginterferon alfa-2b,
- talimogen laherparepvec.
První tři látky fungují tak, že uvolňují určité brzdicí mechanismy imunitního systému, čímž mu umožní lépe se poprat s nádorovými buňkami. Posledně jmenovaný pro změnu chytře využívá virových částic ke zničení nádoru. Dávka tohoto léku, který je upraveným herpetickým virem, je vpravena přímo do místa nádoru. Zde virus napadá rakovinné buňky a množí se v nich tak dlouho, dokud buňky, přeplněné virovými částicemi, neprasknou a neodumřou. Důmyslné, že?
Terčem genetické mutace
Druhá skupina léků náleží do rodiny cílených léčiv, u nás známých také jako biologická léčiva. Co je tím cílem, proti kterému jsou namířeny? Genetické mutace vyskytující se u některých typů melanomů. Na ty se zaměřují například látky:
- cobimetinib,
- dabrafenib,
- trametinib,
- vemurafenib.
Úspěch u čtyř z deseti
Jak se tyto léky osvědčily v praxi? Podle amerického profesora onkochirurgie Josepha Skitzkeho dokážou pomoci čtyřem z deseti pacientů. To je znatelný pokrok, neboť dřívější léky využívané v chemoterapii zabíraly asi u jednoho člověka z deseti. Ne všem pacientům s melanomem v pokročilém stadiu nová léčba pomůže, nicméně u mnohých dokáže po významnou dobu udržet nemoc na uzdě a prodloužit aktivní život. Stejně jako u jakékoli jiné léčby i u nově testovaných léků se mohou vyskytnout vedlejší účinky. Mezi ty FDA zahrnul příznaky podobné chřipce nebo rozvoj herpetické infekce.
Otázky a odpovědi
Na zodpovězení otázky, který lék se ukáže jako nejnadějnější, je ještě příliš brzy. Jak imunoterapie, tak cílená léčba vykazují velmi slibné výsledky, nicméně zatím se zdá, že imunoterapie by mohla mít déletrvající účinky. Pokud se chcete o problematice melanomů dozvědět více, můžete si pročíst například internetové stránky www.melanomy.cz nebo se poradit v naší kožní poradně.
(marz)
Zdroj:
www.webmd.com