Novinky
Mám revma. Na co všechno musím myslet?
Život s revmatickou nemocí vyžaduje zvláštní péči o tělo i duši. Cílem léčby je, abyste si nadále mohli užívat každý den tak, jak jste zvyklí.
Cvičte, posilujte, protahujte
Vhodně zvolené a správně prováděné cviky pomáhají předcházet mnoha projevům revmatických nemocí. Tyto cviky:
- zmírňují ztuhlost kloubů,
- posilují svaly,
- zmenšují otoky,
- ulevují od bolesti,
- udržují chrupavky zdravé a silné,
- zlepšují kondici.
S pomocí cvičení lze dosáhnout optimální tělesné hmotnosti a pocitu spokojenosti a pohody. Zmírnit revmatické projevy pomáhají tři typy cvičení:
- posilovací – správně posílené svaly udržují klouby ve stabilní poloze,
- protahovací – zlepšuje ohebnost a ulevuje od otoků,
- kondiční/aerobní/kardio – zvětšuje výdrž a zvyšuje kapacitu a výkon srdečně-cévní soustavy. K doporučeným aerobním sportům patří svižná chůze, jízda na kole, plavání nebo vodní aerobik.
Jakýkoli cvičební program nejprve proberte se svým lékařem nebo fyzioterapeutem, abyste si neublížili.
Zhubněte. Kolena vám poděkují
Detaily vztahu mezi způsobem stravování a revmatickými nemocemi vědci zatím neodhalili. Příslušné studie stále probíhají. Přesto existují obecná doporučení, čemu dávat v jídle přednost a čemu se naopak raději vyhnout. Strava by měla být v první řadě pestrá, se zastoupením všech potřebných živin. Měli byste se také snažit o udržení rozumné váhy, jinak budou trpět klouby, které nejvíce nesou tíhu těla – kolena a kyčle. A jak je to s konkrétními potravinami?
- Tuky, cholesterol a cukr – přiměřenou konzumací předejdete nejen obezitě, ale i zvyšování krevního tlaku.
- Vláknina – její dostatek prospěje střevům a pomůže snížit hladinu cholesterolu v krvi.
- Sůl (sodík) – větší množství sodíku v krvi vede k zadržování vody v organismu a tím ke zvyšování krevního tlaku. Pozor, mnoho soli se skrývá například v uzeninách, pečivu, plísňových a tavených sýrech nebo konzervách.
- Alkohol – může ovlivňovat účinnost léků, oslabovat kosti a podporovat nabírání na váze.
Péči potřebuje i duše
Nejen chlebem živ je člověk. Kromě péče o kondici a správného stravování nesmíme zapomínat ani na psychickou vyrovnanost. Život s chronickou bolestí a vyčerpáním může u některých lidí navodit pocity deprese. Bolest, tělesná a duševní únava potom brání v plnohodnotném prožívání života. Vhodný režim zvládání bolesti a poskytnutí psychické podpory naproti tomu často vyvedou člověka ze začarovaného kruhu. Základem je samozřejmě dostatek spánku a minimalizace stresu. K tomu jsou určeny různé techniky, například hypnóza nebo biofeedback. Ideálem je stav, v němž vás nemoc bude jen minimálně omezovat v každodenních aktivitách. Držíme palce, abyste takového stavu dosáhli.
(marz)
Zdroj:
www.hopkinsmedicine.org