Novinky
Medicína už umí napravit chyby v imunitě způsobené nádorem!
Pokud se někde v organismu objeví zhoubný nádor, chová se vlastně jako zloděj. Ovlivňuje reakce obranného systému těla tak, aby nebyl nalezen a zneškodněn. Pak se může nerušeně živit a růst. Naštěstí ale existuje takzvaná anti-PD1 terapie. Jak přesně funguje?
Maskování a „korupce“ T-lymfocytů
Stejně jako každý zloděj touží si i nádor „nakrást“ co nejvíce živin a díky nim vydatně růst. Jenže aby toho mohl dosáhnout, potřebuje, aby ho policejní složky organismu představované imunitním systémem nedopadly. Toho může docílit tak, že pomocí své molekuly PD-L1 ovlivní T-lymfocyty. Ty v organismu patří mezi jeden z útvarů protinádorové obrany. T-lymfocyty začnou následně zvýšeně odumírat a ztratí schopnost rozpoznávat buňky a molekuly, které do organismu nepatří. Dokonce začnou nádorové buňky před ostatními likvidátory nádorů chránit (stanou se vlastně takovými „zkorumpovanými policisty“).
Návrat spravedlnosti
Nefungují-li správně policejní složky, dochází k chaosu a problémům. Podobná situace nastává i v organismu, ve kterém roste nádor. Takový stav je ale dlouhodobě neudržitelný. Je zapotřebí, aby policie zabrala a zloděje dopadla. Způsob, jak činnost této „policie“ neboli imunitního systému v organismu vrátit do normálu, představují imunoterapeutické metody léčby. Konkrétně monoklonální protilátky proti PD1 receptoru. Ty zablokují děje vedoucí k ovlivnění činnosti T-lymfocytů. Tím dojde k jakémusi odstranění „korupce v policejních složkách“ organismu. Přesněji k odstranění defektů v imunitě způsobených nádorem a k nápravě probíhajících imunitních reakcí. Obranný systém je tak ozdraven a je schopen do té doby ukrytý nádor objevit a nádorové buňky začít zneškodňovat.
(ivh)
Zdroje:
- CHEN, Lieping a Xue HAN. Anti–PD-1/PD-L1 therapy of human cancer: past, present, and future. Dostupné z: www.jci.org