Novinky
Na „crohna“ platí cílená léčba
Pokud není Crohnova choroba pod kontrolou, i krátký výlet do obchodu může často začít hledáním nejbližších toalet.
Pokud není Crohnova choroba pod kontrolou, i krátký výlet do obchodu může často začít hledáním nejbližších toalet. Kromě každodenních pocitů diskomfortu, průjmů a bolestí břicha může být toto onemocnění provázeno i vážnějšími komplikacemi, jako jsou vředy, poruchy vstřebávání a malé prasklinky ve střevech čili fisury. K lékům patří kortikosteroidy, antibiotika, protizánětlivé prostředky atd. Co ale dělat, když nic z toho nepomáhá?
Nutností je úleva
To je přesně ten moment, kdy na řadu přichází cílená léčba. Jejím cílem je remise. Odborně se takto nazývá ideální stav, kdy jsou maximálně omezeny nepříjemné projevy onemocnění a zároveň je pod kontrolou zánět, který probíhá ve střevě. Konkrétní cíl léčby samozřejmě vychází z konkrétní situace pacienta. Pokud ten přijde kvůli zvracení a pocitům nevolnosti, s průjmem či pro bolesti břicha, metou lékařů je od takových projevů nemocnému ulevit.
Jak cílená léčba funguje
- Jednoduše řečeno tak, že omezuje zánět ve střevě.
- Tři biologika (adalimumab, certolizumab a infliximab) cílí na látku, o které je známo, že zánět zvyšuje. Jde o tumor nekrosis faktor alfa. Až u 65 % lidí s Crohnovou chorobou lze prokázat zvýšenou hladinu tohoto faktoru.
- Čtvrtým lékem užívaným v léčbě crohna je natalizumab, který snižuje zánět poněkud odlišným způsobem. Inhibuje určitý typ bílých krvinek a tím brání rozvoji zánětu.
Vhodní kandidáti
Cílená léčba přichází na řadu obvykle ve chvíli, kdy se vyčerpají všechny ostatní možnosti. V současnosti se ukazuje, že pacienti těží z této terapie tím více, čím dříve je jim předepsána. Většina typických nemocných je ve věku kolem čtyřiceti let a možnosti klasické léčby již mají za sebou.
(dak)
Zdroj: www.everydayhealth.com