Novinky
Obezita a lupénka, nerozluční souputníci
Věděli jste, že onemocnění psoriázou poměrně úzce souvisí s váhou? Lidé s chronickou kožní nemocí mají totiž vyšší pravděpodobnost obezity než zdravá populace. Nadváha zase zhoršuje průběh nemoci a snižuje úspěch léčby. Nejlepší je tento začarovaný kruh rychle rozetnout.
Kilogramy navíc znamenají četná zdravotní rizika. Mezi možné komplikace obezity patří rozvoj artrózy, cukrovky, vysokého tlaku či poruchy složení tuků v krvi. Porucha metabolismu cukrů a tuků vede časem ke vzniku cévních poruch, kam spadá infarkt, mozková příhoda, diabetická noha, poruchy zraku a funkce ledvin. Nadváha navíc může hrát roli v rozvoji chronických zánětlivých onemocnění, mezi něž patří i lupénka.
- Tuková tkáň totiž není pouhou zásobárnou energeticky bohatých lipidů, ale také produkuje četné hormony i prozánětlivé látky.
- Tyto působky podle výzkumů mohou v kombinaci s dalšími rizikovými faktory přispět ke vzniku lupénky a jiných chronických onemocnění.
- Podle dostupných důkazů lze zjednodušeně říci, že čím více kilogramů ukazuje ručička na váze, tím závažnější bude průběh nemoci.
- Na druhou stranu samotná lupénka může vést k rozvoji obezity. Na vině bývá bolestivost, která omezuje možnost fyzického cvičení, nebo psychický stres vedoucí k přejídání se.
Je nutná každodenní péče
Kožní záhyby jsou místem výskytu zapářky, která může být komplikována rozvojem bakteriální infekce. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti při péči o riziková místa.
- Nejprve je vhodné důkladně je očistit mýdlem bez obsahu parfémů a následně omýt proudem vlažné až teplé vody.
- Nedoporučuje se horká sprcha, protože ta odstraňuje z povrchu kůže ochranné lipidy, které představují přirozenou bariéru zabraňující dehydrataci kůže a přestupu infekce.
- Po osušení je potřeba postižené plochy a kožní záhyby důkladně ošetřit zvlhčujícím krémem.
Zkuste změnu!
Z nedávno provedeného výzkumu vyplývá, že chirurgická léčba obezity zlepšila příznaky lupénky u 40 % jedinců, tedy u necelé poloviny nemocných. Pro zvýšení blahodárného účinku na onemocnění je redukci váhy zapotřebí zkombinovat s dalšími zásadami zdravého životního stylu, zejména se správným stravováním a pravidelným pohybem. Odborníci do jídelníčku doporučují zařadit potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ovoce a zeleninu. Fyzická aktivita by měla být alfou a omegou prevence všech nemocí. Před provozováním konkrétního sportu je však nejprve vhodná konzultace s ošetřujícím lékařem.
(holi)
Zdroj:
www.webmd.com