Novinky
Biologika: pro mnoho lidí stále nedostupná
Vnímání cílené léčby je v České republice problematické v mnoha směrech. Laici si tento směr nejčastěji pletou s terapií přírodními produkty. A sami lékaři? Existuje stále relativně vysoké procento těch, kteří nemají o tomto pojmu žádnou konkrétní představu.
Špatná informovanost může být i jedním z důvodů nedostatečné dostupnosti cílené léčby. Její používání je v České republice stále malé ve srovnání s průměrem EU. Například pacientů s revmatoidní artritidou, kteří se léčí biologiky, je v ČR méně než pět procent – v zemích Evropské unie je jich dvacet až třicet procent.
Hlavně otázka peněz
Většina lékařů a politiků je toho názoru, že hlavním důvodem preference klasické léčby před cílenou je nedostatek financí v systému zdravotnictví. Respondenti z řad zákonodárců pak jako další významné omezení vnímají také fakt, že terapie biologiky je dostupná pouze ve specializovaných centrech. Zástupci všech dotazovaných skupin však shodně tvrdí, že lékaři by měli mít možnost využít tento typ řešení ve všech případech, kdy se tím může zlepšit pacientův zdravotní stav.
Za hranicemi je to jinak
Kroky k upřesnění regulace cílené léčby v současnosti zavádí například Německo, Velká Británie, Švédsko nebo Rakousko. Mnoho evropských zemí už má jasně vymezený prostor pro uplatnění této terapie v praxi a nevnímá ji pouze jako zátěž pro zdravotní systém. Je potřeba zaměřit se především na její terapeutické výsledky a na úspory, které zdravotnímu i sociálnímu systému generuje v případě výrazného zlepšení zdravotního stavu pacienta. Ten se může opět vrátit do pracovního procesu a nevyžaduje nákladnou zdravotní péči. V ČR – stejně jako ve většině jiných států – však neexistuje propojené rozpočtování mezi ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem práce a sociálních věcí. Proto je potřeba rozvinout širší společenskou debatu o cílené léčbě, jejím financování a zajištění legislativy.
Odlišné, a přece stejné
Zavedení „napodobenin“ přípravků cílené terapie, tzv. biosimilars, možná umožní léčit více pacientů, ale určitě nepovede k úsporám. Cena biosimilars nebude řádově nižší než u přípravků originálních – především kvůli velmi náročným výrobním postupům a detailnímu ověřování bezpečnosti a účinnosti. I velmi malá změna struktury oproti originálu totiž může vést k velice odlišnému působení v organismu. Proto je nutný pečlivý schvalovací proces, který je i finančně náročný a samozřejmě se promítne do ceny biosimilars.
(pez)
Zdroj: http://www.tribune.cz