Novinky
Čtyři tipy, jak ulevit artritickým kloubům
Přinášíme všem, které trápí klouby poškozené revmatoidní artritidou, čtveřici jednoduchých tipů, které umí výrazně ulevit. Navíc jsou důkazem toho, že i malá životní změna může znamenat velký obrat směrem k lepšímu.
1. Kvalitní spánek
Spánek rozhodně není nadbytečným luxusem. Kvalitní a přiměřeně dlouhý odpočinek je totiž nezbytný pro regeneraci psychických i fyzických funkcí organismu. Během něho lidský organismus vynaloží nemalé úsilí na opravu a osvěžení vlastních buněk a tkání. Dostačující spánek však není při onemocnění revmatoidní artritidou vůbec samozřejmostí.
- Pokud se chcete dostat do zdravého spánkového rytmu, uléhejte a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu.
- Doporučená doba spánku se pohybuje mezi 7 až 9 hodinami denně.
- Jestli se vám špatně usíná, můžete si před spánkem dopřát teplou koupel nebo se věnovat relaxačnímu cvičení.
- V případě, že nezabere ani změna režimových opatření, je vhodné navštívit praktického lékaře.
2. Zdravá strava
Jídelníček revmatika by měl obsahovat dostatečné množství ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Postiženým kloubům však můžete významně ulevit i některými složkami potravy. Jedná se především o omega-3 mastné kyseliny, jež vykazují silnou protizánětlivou aktivitu. Ideálními zdroji těchto kyselin jsou mořské ryby, rostlinné oleje a tuky, ořechy a listová zelenina. Příznaky revmatoidní artritidy také může zhoršit konzumace polotovarů a jídel z rychlých občerstvení. Když jednou za čas zhřešíte, nic vážného se neděje. Pravidelná konzumace těchto výrobků však značně zatěžuje zdraví nejen kloubů, ale celého organismu.
3. Stres pod kontrolou
Dnešní svět se s trochou nadsázky dá označit jako „doba stresu“. Nadměrné psychické napětí přitom výrazně zhoršuje příznaky zánětlivého kloubního onemocnění. I v dnešním uspěchaném světě si tak najděte čas sami na sebe a dělejte to, co vás opravdu baví. Je úplně jedno, jestli půjdete na procházku, za kulturou do divadla, nebo strávíte večer v pohodlí obývacího pokoje. Důležité je, abyste si odpočinuli od všudypřítomného stresu.
4. Pravidelný pohyb
Ve zdravém těle zdravý duch – a nízká aktivita zánětu. Pokud chcete opravdu prospět svým kloubům, dopřejte jim dostatek pohybu.
- Pravidelné cvičení lehké intenzity totiž posiluje svaly a klouby, zvyšuje rozsah pohybů, mírní příznaky onemocnění, ale také uvolňuje endorfiny, takzvané „hormony štěstí“.
- Do svého pohybového režimu byste měli začlenit 3 typy: aerobní cvičení, posilování a strečink.
- Na konkrétním tréninkovém plánu se můžete domluvit s lékařem a fyzioterapeutem.
- Nezapomeňte však naslouchat svému tělu a respektovat jeho potřeby. Pokud se zrovna nebude cítit dobře, raději odložte cvičení na jindy.
(holi)
Zdroj:
www.practicalpainmanagement.com