Novinky
Personalizovaná léčba znamená pro onkologické pacienty novou naději
Označení „léčba šitá na míru“ je trochu nadnesený pojem, avšak cílem takzvané personalizované léčby je skutečně vyvinout lék, který bude velmi dobře účinkovat pouze u vybrané skupiny pacientů.
Označení „léčba šitá na míru“ je trochu nadnesený pojem, avšak cílem takzvané personalizované léčby je skutečně vyvinout lék, který bude velmi dobře účinkovat pouze u vybrané skupiny pacientů. Kdo se do privilegované skupiny dostane, nezáleží na lidech. Prostředkem personalizované léčby je totiž látka blokující růst nádorů skrze speciální receptory. Ty však nejsou přítomné v každém nádoru a u každého.
Nová, lepší léčba proti rakovině kůže
Zhoubný melanom, někdy označovaný i jako rakovina kůže, patří mezi nejnebezpečnější nádory s tou nejhorší prognózou. Proto zpráva o tom, že se nyní v klinických studiích testuje velmi slibný „personalizovaný“ lék proti melanomu, je více než dobrá. Pro nás pak může být třešničkou na dortu, že se na vývoji nového léku ve Spojených státech významně podílí i americký onkolog českého původu – Igor Puzanov.
Mutace „pomáhá“
Popis mechanismu, jak nový lék proti zhoubnému melanomu působí, je pro laického čtenáře plný nesrozumitelných zkratek. V zásadě však účinná látka, zvaná zatím jen „PLX4032“, blokuje uvnitř nádoru molekuly, bez nichž může nádor pokračovat v růstu jen s velkými obtížemi. Problém je v tom, že ne u každého nádoru je tato molekula vůbec přítomna. K tomu, aby v nádorové tkáni vznikla, musí v ní proběhnout specifická mutace. Ta se průměrně nachází u 8 % všech zhoubných nádorů, v případě melanomu je to však přibližně 50 %. Relativně častá je i u nádorů žlučníku a žlučových cest, které jsou dnes také obtížně léčitelné.
Nadějné výsledky
Nový lék proti zhoubnému melanomu již prošel několika klinickými studiemi a další ho ještě čekají před uvedením na trh. Odborníci však doufají, že jeho schválení příslušnými úřady by mohlo být velmi rychlé právě proto, že slibné léčivo podává v klinických studiích skutečně obdivuhodné výkony. Například v průběhu prvního klinického testování došlo ke zmenšení velikosti nádoru nebo jeho metastáz u 90 % léčených pacientů, u kterých byla přítomná zmíněná mutace (označovaná jako BRAFV600E).
Podle odborníků je zatím příliš brzy na to, aby bylo možné říci, o kolik se díky nové, personalizované léčbě v průměru prodlouží život nemocných se zhoubným melanomem. Zatím je však známo, že doba, po kterou zůstává nádor beze změny a neroste, se prodloužila z dnes běžných dvou měsíců na osm měsíců.
(vek)
Zdroj:
www.sciencedaily.com
www.tribune.cz