Novinky
Se středně pokročilou i závažnou formou lupénky pomůže biologická léčba
Biologická léčba, cílená léčba či biologika jsou vše synonyma pro novou účinnou léčbu psoriázy i dalších autoimunitních onemocnění. K léčbě jsou využity biologické látky, které se získávají v laboratořích ze živých buněk. Jak a kde přesně v těle působí?
Co jsou biologika?
Biologické látky se v medicíně používají už stovky let. V poslední době ale zažívá rapidní nárůst moderní biologická léčba, která je účinná jak u autoimunitních, tak nádorových onemocnění. Oproti tradičním lékům, které působí na celý imunitní systém najednou, je účinek biologik omezený jen na některé jeho části. Díky tomu neovlivňují části imunitního systému, které jsou výhodné, ale působí jen na ty, které způsobují onemocnění.
Kde působí?
Biologika nejčastěji působí na bílkovinu, která se nazývá tumor necrosis factor alfa (TNF-alfa). Tyto léky nazýváme tzv. antiTNF-alfa látky. U pacientů s psoriázou tato bílkovina podněcuje zánětlivou reakci v kůži či kloubech. To vede k masivnímu nárůstu kožních buněk a poškození kloubů. Blokování jeho účinků pomáhá udržet nemoc pod kontrolou. Jiné látky se zaměřují na další imunitní bílkoviny, tzv. interleukiny. I ty se podílí na vzniku zánětů a jejich projevů.
Jak se používají?
Biologická léčba se podává buď v injekcích do svalů, nebo v infuzi přímo do krve. Injekce se aplikují do svalů ramene, břicha nebo nohou samotným nemocným nebo někým z rodiny. Nitrožilní aplikace je vyhrazená jen lékařům. Biologika jsou nejčastěji předepisována pacientům se závažnějšími formami ložiskové lupénky nebo psoriatické artritidy. Jsou nejlepším řešením pro ty pacienty, kterým dosud jiná léčba nepomáhala nebo jim způsobovala závažné komplikace.
Mohou se kombinovat?
Všechny druhy biologické léčby se mohou užívat spolu s dalšími lokálními přípravky či fotoléčbou. Některé je možné kombinovat i s metotrexátem – lékem, který tlumí imunitní systém jako celek. Vždy je ale nutné domluvit se se svým ošetřujícím lékařem, zda je pro vás kombinace vhodná, či ne.
(jez)
Zdroj: www.psoriasis.org