Novinky
Ulcerózní kolitida a rakovina střev: klíčová je prevence!
Život s ulcerózní kolitidou je občas značně složitý. Aby toho nebylo málo, těmto pacientům hrozí navíc ještě i zvýšené riziko rakoviny. Naštěstí lze toto nebezpečí poměrně výrazně snížit – ovšem jen za jistých podmínek.
Rakovina tlustého střeva a konečníku neboli odborně kolorektální karcinom. Zvýšená pravděpodobnost vzniku je jedno z nejzávažnějších rizik, které pacientům s ulcerózní kolitidou jejich choroba přináší. A protože v České republice se tato nemoc vyskytuje hojně i v běžné populaci, obavy jsou skutečně namístě. Jak rakovině tlustého střeva předcházet? Připravili jsme pro vás základní trojici zásad.
1. Dodržujte léčbu
Aktivita zánětu je jeden z rizikových faktorů vzniku karcinomu ve střevě postiženém ulcerózní kolitidou. Zároveň je to jev, se kterým se snaží bojovat všechny léky na nespecifické střevní záněty. Ulcerózní kolitidu bohužel zatím neumíme vyléčit úplně. To znamená, že i když není zánět aktivní, potenciál k jeho vzplanutí stále existuje. I pokud patříte k těm šťastnějším, u kterých se kolitida téměř neozývá, nepokoušejte tedy své štěstí a dodržujte předepsanou léčbu. Vaše nemoc je jako rozpustilé dítě, které, jakmile jej necháte bez dozoru, může začít zlobit – a zvyšovat tak riziko zhoubného bujení.
2. Choďte na kontroly
Testy na zjišťování krve ve stolici, které při screeningu kolorektálního karcinomu běžně používáme, nemají pro nemocné ulcerózní kolitidou smysl. Případně zjištěná krev totiž neukazuje na nic jiného než právě na střevní zánět. K preventivnímu vyšetřování se tak využívá kolonoskopie, při které lékař zkontroluje celé tlusté střevo a pátrá po známkách nádorového bujení či „přednádorových“ změn. Rakovina samozřejmě vzniknout nemusí, ale pokud se vyvine, je třeba ji objevit co nejdříve. Riziko karcinomu stoupá po 8–10 letech života s kolitidou. Takový pacient by měl podstoupit preventivní kolonoskopii každý rok nebo dva. Jsou ale faktory, které mohou tento interval zkracovat. Promluvte si se svým lékařem o tom, kdy u vás pravidelné sledování zahájit.
3. Žijte „méně česky“
S nebezpečím, které s sebou přináší vaše nemoc, toho bohužel mnoho nezmůžete. O to více je ale nutné se snažit vyhnout těm rizikovým faktorům kolorektálního karcinomu, které lze ovlivnit. K nim patří:
- kouření,
- alkohol,
- tučná, vysoce kalorická strava,
- konzumace uzenin,
- nedostatek vlákniny (obsažené v ovoci, zelenině a celozrnných produktech),
- obezita,
- sedavý způsob života.
Takže jinými slovy nekuřte, nepijte, jezte zdravě a hýbejte se – jakkoliv to může být s ulcerózní kolitidou těžké. Snížení rizika kolorektálního karcinomu bude jen jedním z mnoha přínosů tohoto životního stylu.
(luko)
Zdroje:
www.everydayhealth.com
www.mayoclinic.org