Novinky
Biologická léčba bude mít širší pole působnosti
V současnosti je biologická léčba rakoviny prsu používaná jen u přibližně 20 % nemocných žen. Vědci už vyzkoušeli univerzálnější lék, který je vhodný pro další pacientky. Jedná se o tzv. antiangiogenní biologickou léčbu.
V současnosti je biologická léčba rakoviny prsu používaná jen u přibližně 20 % nemocných žen. Vědci už vyzkoušeli univerzálnější lék, který je vhodný pro další pacientky. S velkou pravděpodobností bude tento lék od Nového roku zařazen do léčebných postupů. Jedná se o tzv. antiangiogenní biologickou léčbu.
Proč je 80 % žen bez biologické léčby?
Ke správnému fungování dnes používaného biologického léku u nádoru je potřeba, aby nádorové buňky vytvářely bílkovinu zvanou HER 2. Tu ale produkuje jen asi 20 % nádorů prsu a u nich je lék účinný. Zbylé nádory bílkovinu netvoří, lék je neúčinný a pacientkám se nepodává.
Od Nového roku biologická léčba pro další pacientky
S velkou pravděpodobností bude od Nového roku používán další biologický lék. Na rozdíl od toho předcházejícího nepůsobí jen na nádor tvořící bílkovinu HER 2, ale na cévy, které si nádor vytvořil kvůli dostatku kyslíku a živin pro svůj růst. Nádor je ovšem špatný manažer a jeho nové cévní řečiště je nedokonalé. To vede k tomu, že se k nádoru špatně dostávají protinádorové léky a jsou méně účinné.
Úbytek cév zničí nádor hladem
Nový lék (antiangiogenní biologická léčba) působí jednak proti novotvorbě cév a za druhé dohlíží, aby nové cévy byly dokonalé. Méně cév vede k tomu, že má nádor méně živin a roste pomaleji. Dokonalé cévy zase lépe přivádějí protinádorové léky a ty se tak stávají mnohem účinnějšími.
Antiangiogenní léčba nemá vliv na staré cévy. Novotvořené cévy nevznikají však jen v nádoru, ale jejich tvorba je potřebná např. po poranění, aby došlo k hojení rány. Proto je nežádoucím účinkem léčby špatné hojení ran. Další nepříjemností může být vysoký krevní tlak nebo únik bílkovin do moči.
Pro koho je antiangiogenní léčba určena
Na základě výzkumů se antiangiogenní léčba bude prozatím podávat pacientkám, které mají druhotná rakovinná ložiska (metastázy) po těle. Vzhledem k tomu, že tento antiangiogenní lék zvyšuje účinnost dalších protinádorových léků (chemoterapie), bude používán vždy společně s chemoterapií.
(syna)
Zdroj:
Referátový výběr z onkologie 06
Klinická onkologie, Pavel Klener
www.koc.cz