Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky-claim Biologická léčba u revmatoidní artritidy: otázky a odpovědi

Novinky-claim

Biologická léčba u revmatoidní artritidy: otázky a odpovědi

Jednou z chorob, u které lze využít biologickou léčbu, je revmatoidní artritida (RA). Biologická léčba je velmi drahá a má jistá rizika – především oslabuje imunitu a nehodí se proto pro každého. Na druhou stranu dokáže zlepšit život pacientů – zmírní jejich bolesti, chrání jejich klouby a snižuje počet nezbytných operací.

Jak funguje biologická léčba u RA?

Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní nemoci – imunitní systém je narušený a přehnaně reaguje na tkáně vlastního těla, v tomto případě především tkáně kloubů a tím je ničí. Biologická léčba nedokáže RA vyléčit, ale dokáže potlačit imunitu v ničení vlastního těla. Různí zástupci biologické léčby potlačují imunitu odlišnými způsoby, proto je mnohdy nutné vyzkoušet více léků, aby se zjistilo, který u pacienta funguje nejlépe. Časté je, že lék po nějaké době přestane u pacienta účinkovat a musí být nahrazen jiným. Biologická léčba se podává ve formě kapacích infuzí nebo podkožních injekcí jako inzulin u diabetiků. Dávkování je velmi variabilní, některé léky se podávají 2× týdně, jiné 1× za 8 týdnů.

Pro koho je biologická léčba vhodná?

Biologická léčba není lékem první volby. Léčba se většinou zahajuje léky z jiné skupiny, tzv. DMARDs, jejichž nejčastějším zástupcem je metotrexát. A kdy jsou tedy biologika na řadě?

  1. Léčba metotrexátem nezabírá – lékař pravidelně sleduje vývoj nemoci u pacienta, a pokud se nemoc zhoršuje i při léčbě, může doporučit nasazení biologické léčby. Kombinace metotrexátu a biologické léčby je účinnější než oba léky podávané samostatně.
  2. U pacienta se vyskytnou závažné nežádoucí účinky metotrexátu – nejčastější bývá poškození jater.
  3. Ženy těhotné nebo plánující těhotenství – metotrexát je nutné v těhotenství vysadit. Některé látky registrované jako biologická léčiva jsou v těhotenství vhodnější.

Existují rizika biologické léčby?

Neexistuje lék, který je naprosto bezpečný a který by neměl žádné vedlejší účinky. Biologická léčba je velmi účinná a z toho plynou i jistá rizika. Rizika biologické léčby vycházejí z jejího účinku – potlačení imunity. Lidé jsou při této léčbě náchylnější k infekcím včetně tuberkulózy a některé studie ukazují, že se u pacientů mírně zvyšuje riziko nádorového onemocnění. Je nutné vždy s lékařem velmi podrobně probrat aktuální zdravotní stav pacienta i nemoci, které prodělal v minulosti, aby biologická léčba nenapáchala více škod než užitku.

(vesa)

Zdroj: www.webmd.com




 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Za týden odnesu ty Injekce Imraldi svému ošetřujicímu lékaři. Když se u něj potkáme a lékař s tím bude souhlasit, můžete je od něj obdržet. Roman...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta