Novinky
Život naplno s artritidou? Vyvarujte se šesti základních chyb!
Žít kvalitně s revmatoidní artritidou většinou znamená, že se musíte hodně snažit. Jednak abyste nemoc zvládli, a také aby se vám dostalo potřebné péče. Většina lidí, které tato nemoc potkala, žije i navzdory svému osudu více než aktivně. Jak na to? Vyhněte se nejčastějším chybám!
První chyba: Nejít za revmatologem
Jste-li jako většina pacientů s revmatoidní artritidou, byl prvním doktorem, kterému jste se svěřili, váš praktický lékař. Ale specialista má mnohem větší zkušenosti v péči o pacienty s revmatickým onemocněním.
Ještě před dvaceti lety byla revmatoidní artritida často léčena jen léky, které ulevovaly bolesti, ale nemohly zastavit zánětlivý proces a další poškození chrupavky. Dnes je k dispozici řada účinných přípravků, které si umí poradit s obojím.
Je proto důležité setkat se s revmatologem, který má s těmito léky zkušenosti a ví, kdy je předepsat. Pokud jste u specialisty ještě nebyli, měl by vás praktický lékař k některému doporučit.
Druhá chyba: Rezignovat na pohyb
Pokud vás trápí bolesti kloubů a únava, není jednoduché vstát a jít něco dělat. Ale pravidelné cvičení je jednou z nejlepších věcí, které pro své zdraví můžete podniknout.
Přestože je klid a odpočinek také pro zvládnutí onemocnění důležitý, může nicnedělání zhoršit bolest, únavu a ztuhlost. I během vzplanutí je mírný pohyb prospěšný.
Pohyb pomáhá udržet pohyblivost a ohebnost kloubů, neměli byste ale cvičit se zátěží.
Třetí chyba: Nechodit na kontroly k lékaři
Jen odborník zjistí průběh onemocnění a jak dobře účinkuje léčba.
Odhalí případné nežádoucí účinky léků a pokud bude třeba, léčbu přizpůsobí průběhu nemoci.
Přestože si můžete myslet, že je zbytečné navštěvovat lékaře v období, kdy se cítíte dobře, je stále velmi důležité prohlídky nevynechávat.
Čtvrtá chyba: Neužívat předepsané léky
Léky proti bolesti a zánětu (nesteroidní antiflogistika) pomohou, aby se vašim kloubům dařilo lépe. Ale na druhé straně tyto přípravky nezastaví poškození chrupavky. To vyžaduje silnější antirevmatika (DMARD) nebo biologickou léčbu působící na imunitní reakce.
Pokud vám lékař předepíše antirevmatika nebo biologickou léčbu a vy se rozhodnete je neužívat, riskujete zbytečně závažné a nevratné postižení kloubů.
Máte-li aktivní revmatoidní artritidu a odborník vám tyto léky nepředepsal, zeptejte se, zda by pro vás tato léčba nebyla vhodná.
Pátá chyba: Vynechávat medikaci v období klidu
V etapách, kdy klouby nezlobí a vy nemáte žádné obtíže, můžete být v pokušení vynechávat léky. Jejich vysazení však může mít za následek nejen bolesti kloubů, ale i celkové zhoršení revmatoidní artritidy.
Léky proti zánětu a bolesti by měly být užívány pravidelně. Vynechání dávky může způsobit návrat obtíží a bývá daleko složitější tyto obtíže zklidnit. Je mnohem lepší udržet nemoc pod kontrolou, než jí dovolit, aby znovu vzplanula, a pak se ji snažit zkrotit.
Navíc u některých léků musí zůstat v krvi jejich účinná hladina, aby bylo dosaženo léčebného účinku. Pokud vynecháte dávku, může se stát, že hladina poklesne a tím pádem může dojít k obnově onemocnění.
Šestá chyba: Propadnout depresi
Život s revmatoidní artritidou je složitější. Průběh nemoci je bolestivý a nepředvídatelný a může způsobit, že se ze života vytratí všechno potěšení. To, že jste jednou za čas smutní, ale neznamená, že musíte nutně propadnout depresi.
Zkuste najít psychologa nebo psychiatra, který se zabývá léčbou lidí s chronickými onemocněními. Můžete se poradit, jak lépe zvládat své potíže. Nebo navštivte podpůrnou skupinu a setkejte se s dalšími pacienty, kteří s revmatoidní artritidou bojují.
Pokud vás i přesto dál trápí deprese, poraďte se s lékařem. Je schopen vám předepsat účinné léky (antidepresiva).
(hak)
Zdroj: www.webmd.com