Novinky
Revmatikům přináší úlevu biologická léčba. Víte, jak funguje?
Revmatoidní artritida patří mezi onemocnění, která lékaři neumí úplně vyléčit. Pro pacienty, jejichž choroba neodpovídala na klasickou léčbu, donedávna neexistovala jiná dostatečně účinná terapie.
Revmatoidní artritida patří mezi onemocnění, která lékaři neumí úplně vyléčit. Pro pacienty, jejichž choroba neodpovídala na klasickou léčbu, donedávna neexistovala jiná dostatečně účinná terapie. Díky objevení cílené biologické léčby je však možné i těmto lidem ulevit od bolestivých a omezujících příznaků, a v některých případech dokonce průběh onemocnění zcela zastavit.
Jeden způsob léčby, více přípravků
Na trhu je dnes hned několik preparátů, které odborníci označují pojmem „cílená“ nebo také „biologická“ léčba. Pro terapii revmatoidní artritidy jsou to například léky obsahující účinné látky infliximab nebo golimumab.
Cílem je molekula
Protože je revmatoidní artritida zánětlivé onemocnění a zánět jako takový hraje v jeho rozvoji i průběhu zásadní roli, ovlivňuje biologická léčba imunitní systém tak, aby byl zánět co nejvíce potlačen. Na principu „tlumení“ přehnaně aktivní imunity funguje mnoho jiných léků včetně kortikoidů, které jsou v medicíně užívány již relativně dlouho, a to i v řadě jiných, nerevmatických indikací. Předností biologické léčby je však její cílenost. Ovlivňuje totiž jen nežádoucí složky imunitního systému, a to až na úrovni konkrétních molekul.
Léčba mírní zánět i příznaky
Jak infliximab, tak golimumab blokuje působení takzvaného „tumor nekrotizujícího faktoru alfa“ (TNF-alfa) v organismu, který hraje v případě revmatoidní artritidy zásadní a zároveň nežádoucí roli. Obě látky patří mezi monoklonální protilátky, které se obecně umí přesně navázat na určitou část molekuly, jejíž funkci chtějí lékaři ovlivnit. Tím nejen že je možné utlumit aktivitu zánětu, který v těle probíhá, ale rovněž se podstatně zmírní i příznaky s ním spojené, tedy právě to, co pacienta trápí nejvíc.
Biologická léčba dodnes představuje na poli boje proti revmatickým chorobám více méně novinku. Nejde zatím o lék první volby v terapii těchto onemocnění a bohužel ho nelze doporučit všem. Nebojte se však zeptat svého revmatologa, jestli právě pro vás tato léčba není vhodná.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com