Novinky
7 tipů, jak si užít léto i s lupénkou
Sluníčka není třeba se obávat, protože v létě bývají projevy lupénky mírnější. Lékaři věří, že za zlepšením stojí vystavení kůže slunečnímu UV záření, které potlačuje rychlé dělení kožních buněk, a tím i lupénku. Úlevu přináší též větší vlhkost vzduchu, suchá kůže projevy této nemoci totiž jen zhoršuje.
1. Aby slunce pomáhalo
Určitě se o svoji pokožku bojíte a nechcete se na sluníčku spálit. To ale neznamená, že budete přes léto schovaní doma. Bezpečným testem, jestli vám pobyt na slunci neškodí, je postupné slunění. Začněte 5 minutami a každý den dalších 5 minut přidejte. Horní hranicí je půlhodina. Samozřejmostí je použít opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a nevynechávat léky – nejúčinnější jsou jistě ty biologické.
2. Plavání v bazénu či moři
Slaná mořská voda je známá pro své léčebné účinky po staletí. Pomáhá i odlupování poškozené kůže. V bazénu však nemusí dělat kůži dobře vysoký obsah chlóru. Proto je zapotřebí se po chvilce osprchovat čistou vodou a po koupání se namazat hydratačním krémem, pastou nebo gelem s obsahem léčiva – chlór kůži vysušuje.
3. Osvěžte psychiku
Nebojte se vyjet si na jakoukoli dovolenou. Prospěch ze sluníčka a slané vody jsme už popsali, fajn je ale i odpočinek v horách či chození po památkách. U mnoha lidí s lupénkou totiž hraje také značnou roli stres. A právě dovolená snižuje jeho hladinu.
4. Čemu se raději vyhnout
Všichni se chceme ve svém volnu co nejvíce bavit. Máte-li lupénku, je třeba si ale užívat s rozvahou a omezit některé drobnosti. Vzplanutí této nemoci může vyvolat např. požívání alkoholu, a to včetně drinků typu piňa colady. Nekuřte a vyhněte se i zakouřeným místům. Při dovolené v tropech se někdy užívají léky proti malárii, které též spouští projevy lupénky. Poraďte se proto s lékařem, které léky můžete v cizině nejen při malárii užít.
5. Jak „obléci“ citlivou kůži
Není vám příjemné hodit na sebe kraťasy a krátké triko? Vyřešte to košilí s dlouhým rukávem a kalhotami, které jsou tenké, vzdušné, bavlněné nebo lněné a mají světlou barvu. Projevy lupénky na obličeji lze zamaskovat také speciálními make-upy od kožních lékařů. Nesmí být ale nanášeny na otevřené a hnisavé kožní léze.
6. Zhorší lupénku kousance?
Kůže trpící lupénkou je citlivá i na kousnutí hmyzu a jiných zvířat. Použijte repelenty, ale vybírejte pečlivě ty, které chemicky nedráždí pokožku. Skvělým nápadem jsou kouřící tyčinky nebo spirály, které hmyz odpuzují.
7. Pozor na klimatizaci
Chladný a suchý vzduch může projevy lupénky zhoršit. Používejte hydratační krémy a na noc si postižená místa na kůži překryjte plastovou fólií. Přes noc pronikne krém hlouběji. Ráno se pak osprchujte.
(ercp)
Zdroj: www.webmd.com