Novinky
Střevní záněty: ohrožuje nás novodobá epidemie?
Počet případů Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy v posledních letech dramaticky stoupl. Dosvědčila to i nová studie amerických gastroenterologů, která hodnotila data nasbíraná po celém světě. Zjišťovala výskyt obou nemocí v populaci a počty nových případů.
Vyspělé země v ohrožení
Lékaři se snažili zmapovat výskyt těchto nemocí v různých oblastech po celém světě. K čemu došli?
- Crohn i kolitida postihují ve zvýšené míře obyvatele vyspělých států, v rozvojových zemích se objevují vzácněji.
- Nejčastěji onemocní Kanaďané a lidé na evropském kontinentu, zatímco v Asii jsou střevní záněty méně častým problémem.
- V rozvojových zemích jsou Crohnova nemoc i ulcerózní kolitida spíše vzácnější, s postupující industrializací se ale jejich výskyt zvyšuje i tam.
- U této novodobé epidemie nebyly prokázány významné rozdíly mezi pohlavími, onemocnění nejspíše postihuje stejnou měrou muže i ženy.
Prokletí středního věku
Všeobecně je propuknutí některé z těchto chorob nejčastější ve věkové kategorii dvaceti- až čtyřicetiletých. Střevní záněty tedy zasahují jedince v nejproduktivnějším období života, kdy by se měli nacházet na vrcholu svých sil. Crohn a kolitida mají tím pádem též nezanedbatelný dopad i na ekonomický systém.
Nadějná biologická léčba
Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida patří do skupiny střevních zánětů a postihují především trávicí trakt. Mohou se projevit průjmy s příměsí krve či hlenu, křečovitými bolestmi břicha, váhovým úbytkem, únavou a nechutenstvím. Již několik let je však nadějí pro pacienty s oběma nemocemi biologická léčba, která umožňuje působit cíleně přímo na zánětlivý děj, jenž způsobuje poškození střevní sliznice.
(hak)
Zdroj: www.sciencedaily.com