Novinky
Ani bolavé klouby zimním aktivitám nebrání!
Pokud svádíte nekonečný souboj s nějakým revmatickým onemocněním, rozhodně to neznamená, že musíte oželet veškeré zimní radovánky. Existují totiž sporty, které jsou vhodné i pro vás. Inspirujte se!
Nazujte sněžnice
Je mnoho důvodů, proč sedavý způsob života zhoršuje projevy revmatoidní artritidy či Bechtěrevovy choroby. Pokud do svého životního stylu zařadíte sport, udržíte klouby v dobré kondici, snížíte svoji hmotnost (čímž kloubům ulevíte) a ještě budete mít, díky vyplaveným hormonům štěstí, skvělou náladu. Pořádně se proto oblečte a vyrazte na procházku. Obyčejná rychlá chůze představuje nejsnadněji dostupnou zimní pohybovou aktivitu. Pro milovníky dobrodružství a nových zážitků doporučujeme vyzkoušet sněžnice. Pohyb s nimi je o něco náročnější, což je ovšem zárukou efektivního pálení kalorií. Sněžnice jsou výbornou alternativou běžkování nebo sjezdového lyžování, tedy aktivit na fyzičku i na klouby poněkud náročnějších.
Ovládnout běžky není jednoduché
Mezi vhodné sporty pro pacienty trpící revmatickým onemocněním patří i běžkování. Nejenže zlepšuje celkovou fyzickou zdatnost, ale funguje také jako dechové cvičení. Protáhne a posílí většinu svalů těla, včetně svalů pánevního dna.
- Při tomto pohybu rozlišujeme klasický styl, kdy jsou lyže umístěné paralelně vedle sebe, a bruslení, kdy pohyb běžek po sněhu připomíná pohyb ostří bruslí po ledě.
- Druhá uvedená technika je fyzicky náročnější a zejména u málo zkušených běžkařů nebo začátečníků hrozí vyšší riziko pádu.
- Při nesprávné technice „bruslení“ jsou také mnohem více namáhány kolenní klouby, které mohou být páčeny směrem do stran.
- Výhoda tohoto stylu spočívá hlavně v rozvinutí schopnosti koordinace celého těla.
- Lze tedy doporučit oba způsoby, ovšem je velmi důležité klást důraz na správnou techniku provádění pohybů.
Opatrnost především
Pokud vás láká lední hokej nebo sjezdové lyžování, můžete to zkusit. Je však nutné podotknout, že při těchto sportech již dochází k lehkým otřesům a vibracím, které se přenášejí na páteř. Zejména pacienti s Bechtěrevovou chorobou si proto musí dávat pozor, nepřeceňovat své síly a sportovat umírněně a zodpovědně.
(brbr)
Zdroje:
www.aerztezeitung.de