Novinky
Chlad a špatná nálada lupénku zhoršují. Nedovolte to!
V zimě obal našeho těla často trpí. U psoriatické pokožky to platí dvojnásob. Trápí ji studené počasí, nedostatek světla i důsledky stresu. Je proto nutné věnovat nemocné kůži zvýšenou pozornost a péči.
Zima je pro psoriatiky zrádným obdobím. Míchá „ideální“ koktejl různých činitelů, které dráždí citlivou kůži a mohou stát na počátku opětovného vzplanutí lupénky. Co nejvíce trápí pokožku?
- Suchý vzduch,
- méně slunečních paprsků,
- více nemocí okolo nás,
- stres spojený se svátky.
Všechno spolu souvisí
Suchý vzduch vysušuje kůži, která potom svědí a snadněji se zanítí. Naopak sluneční paprsky působí na psoriatiky blahodárně. Jenže jak se dny zkracují, tak jich na poškozenou kůži dopadá mnohem méně. A co má psoriáza společného s nemocemi? Je to autoimunitní choroba, a proto cokoliv ovlivní vaši imunitu, včetně chřipky nebo nachlazení, může odstartovat její vzplanutí. V napjatém předvánočním čase navíc na svoji šanci číhá také stres – další ze známých spouštěčů lupénky. Přesto je několik možností, jak psoriatickou kůži chránit.
Zdravá pokožka i v zimě
- Když chybí sluníčko, zkuste světloléčbu. Jako nejlepší se v případě lupénky ukazují UVB paprsky. Můžete navštěvovat pracoviště, která se na tuto metodu specializují, nebo si po poradě s lékařem pořídit přístroj k tomu určený přímo domů. Solária však dermatologové vůbec nedoporučují.
- Promazávejte! V zimě může pokožka trpět studeným venkovním i přehřátým pokojovým vzduchem. Pravidelné promazávání pomůže obnovit přirozenou kožní bariéru a předcházet tak obtěžujícímu svědění. Důležité je to zejména po sprše nebo koupeli. Přes den je vhodnější používat dobře se vsakující krémy a hutnější masti nanášet až na noc. Ačkoliv k tomu zimní teploty svádí, není dobrý nápad se dlouze sprchovat horkou vodou. Ta totiž kůži extrémně vysušuje. Místo toho raději volte krátké sprchy s teplou vodou místo horké.
- Braňte se nemocem. Na počátku vzplanutí psoriázy může být také nemoc. Myjte si proto pravidelně ruce, nemněte si zbytečně oči a nesahejte si na obličej – tak zabráníte přenosu mikrobů do organismu. Můžete se svým lékařem probrat vhodnost očkování proti chřipce.
- Poslední rada je nejtěžší i nejjednodušší zároveň. Snažte se zůstat v dobré náladě. Budete pak lépe vzdorovat nemocem i psoriáze.
(marz)
Zdroj: www.everydayhealth.com