Novinky
Léto s lupénkou aneb Jak si užívat bez omezení
Přichází léto a s ním také úleva pro tisíce českých psoriatiků. Teplo a přijatelná vlhkost vzduchu většinou poněkud zmírní obtíže související s lupénkou. Přesto existují jisté nástrahy, na které je dobré dávat si pozor.
Sluníčko ano, ale s mírou
Jakmile rtuť teploměru vystřelí vzhůru, blíží se pro psoriatiky dobré časy. Vyšší vlhkost spolu s nadprůměrnými teplotami a dostatkem slunce je přesně tím koktejlem, který lékaři doporučují pro kůži zasaženou lupénkou. Vlhkost umožňuje kůži lépe zadržovat vodu a bránit tím tvorbě šupinatých plaků. Sluneční svit s sebou zase přináší UVA paprsky, které mají na psoriatickou pokožku též blahodárný efekt. Vitamín D, který díky působení záření v kůži vzniká, totiž pomáhá brzdit zánětlivé procesy v těle. „S vystavováním těla slunci to ale nemusíte přehánět, úplně stačí 30 minut. Více paprsků nejenže zvyšuje riziko rakoviny kůže, ale může průběh lupénky naopak zhoršit,“ upozorňuje americký lékař Bruce Strober, ředitel centra pro léčbu psoriázy a psoriatické artritidy působícího při newyorské fakultní nemocnici. Roli přitom hraje tzv. Koebnerův fenomén. To je vznik nových ložisek kožního onemocnění, například lupénky, vlivem chemického, fyzikálního nebo mechanického dráždění. Tímto drážděním může být právě i spálení od slunce.
Podpora nejen zvenku
Lidé s lupénkou většinou mívají hladinu vitamínu D nízkou. Kromě vystavování těla slunci lze „déčko“ doplnit také konzumací:
- mléka a džusu obohacených o tento vitamín,
- rostlinných tuků a jogurtů s vitamínem D,
- lososa,
- tuňáka,
- vaječných žloutků,
- sýru typu ementál.
Ochrana musí být!
Abyste to se sluněním nepřehnali, je dobré používat opalovací krém. Při výběru si dejte pozor na to, aby přípravek chránil nejen před UVA zářením, ale i před UVB složkou ultrafialových paprsků. Právě UVB záření je totiž zodpovědné za zarudnutí kůže, kterému říkáme spálení. Má ale také svou pozitivní roli – pomáhá přeměnit vitamín D na jeho aktivní formu. Je dobré kupovat opalovací krémy, které nejsou příliš parfemované. Tyto složky spolu s konzervanty totiž často vyvolávají alergické reakce. Ačkoliv před nadměrným opalováním by se měl chránit každý, pro psoriatiky to platí dvojnásob.
Letní dráždidla
Bodnutí komárem nebo jiným hmyzem nepředstavuje sice pro lidi s lupénkou větší ohrožení než pro kohokoliv jiného, nicméně svědění rány vede často k jejímu rozškrábání a vzniku plaku. Další letní nástrahou je přílišné vysušení kůže při koupání. Ať už míříte na pláž, nebo k bazénu, je dobré mít s sebou mast nebo krém, který pomůže obnovit koupáním narušenou kožní bariéru. Ideální je se před jeho aplikací osprchovat, čímž z pokožky smyjete zbytky mořské soli, chlor či jiné chemikálie po pobytu v bazénu.
Hlavně si užít
Ne na všechny psoriatiky má léto blahodárný účinek. Těm, kteří trpí tzv. seboreou, může toto období přinášet naopak trable. Zvýšené pocení, které dráždí kůži, jejich problémy často zhoršuje. Pokud toto postihne právě vás, je ideální přebytečný pot odstranit pomocí žínky namočené ve studené vodě. Pokud se tedy lidé s lupénkou budou chránit před spálením a extrémním pocením, mohou si léto vychutnat naplno jako kdokoliv jiný.
(marz)
Zdroj:
www.webmd.com