Novinky
Biologická léčba cílí i na anorexii
Ačkoliv se to před několika málo lety zdálo jako utopie, má dnes cílená biologická léčba vedle standardních léčebných postupů své pevné místo.
Ačkoliv se to před několika málo lety zdálo jako utopie, má dnes cílená biologická léčba vedle standardních léčebných postupů své pevné místo. S rozvojem nových poznatků se rozšiřují i její indikace. A její budoucnost je velmi slibná.
V současné době se cílená léčba nejčastěji používá v léčbě nádorových onemocnění a autoimunitních zánětů:
- Crohnovy choroby,
- ulcerózní kolitidy,
- Alzheimerovy choroby,
- revmatických onemocnění.
Cílená léčba funguje na principu přímého zacílení léků na jednotlivé struktury buněk, které se vyskytují pouze u těch nemocných. Tím je dosaženo velké účinnosti léčby s minimem vedlejších účinků. Díky těmto přednostem se cílená léčba stává standardem a postupně se rozšiřuje čím dál tím více. Nevýhodou cílené léčby je ale její vyšší cena.
Slibná budoucnost
Začíná se mluvit o užití cílené léčby i mimo nádorová a autoimunitní onemocnění. Prvním objektem zájmu vědců i lékařů jsou neautoimunitní záněty. U nich lze totiž poměrně dobře zacílit na zánětem změněné buňky, podobně jako u autoimunitních zánětů. V klinické praxi se už začínají používat biologické léky určené k terapii očních zánětů, například zánětů cévnatky nebo spojivek.
Dalšího rozšíření se v brzké budoucnosti dočkají i nádorové indikace. Cílená léčba totiž nejlépe funguje právě u nádorově změněných buněk, a tak týmy lékařů a vědců neustále cílí i na další typy nádorových buněk.
Zásah do černého i u psychických onemocnění
Novinkou v indikacích léčby cílenou terapií je léčba mentální anorexie. Navazuje tak na léčbu Alzheimerovy choroby, u níž se biologickou terapií podařilo dosáhnout zajímavých výsledků.
(kam)
Zdroje:
www.medicinenet.com
www.ncbi.nlm.nih.gov