Novinky
Biologika, naděje pro pacienty s lupénkou
Život s lupénkou není snadný. Mnohdy je léčba této nemoci dosti svízelná. A to by měla být chvíle, kdy na řadu přijde biologická léčba. Ta vrátila již mnoha pacientům šanci na plnohodnotný život. Bohužel její dostupnost je stále nízká.
Život s lupénkou není snadný. Mnohdy je léčba této nemoci dosti svízelná. A to by měla být chvíle, kdy na řadu přijde biologická léčba. Ta vrátila již mnoha pacientům šanci na plnohodnotný život. Bohužel její dostupnost je stále nízká.
Choroba mnoha podob
Při lupénce často nejde jen o onemocnění kůže. Postihuje také klouby (u 5 až 35 % pacientů) a může být spojena s dalšími zánětlivými chorobami (záněty střev, kardiovaskulárními nemocemi aj.). Navíc zvyšuje úmrtnost na onemocnění srdce a cév. „Mít lupénku“ tedy neznamená vždy totéž. Existuje více forem, různá závažnost a rozsah postižení. Ne všem také zabírá předepsaná léčba stejně. Proto výběr terapie pro konkrétního pacienta představuje vždy pro lékaře dermatologa složitý problém, při kterém musí zvážit mnoho hledisek.
Klasická vs. biologická léčba
Ke klasickému řešení lupénky patří léčba lokální (přípravky na kůži), fyzikální (fototerapie) a systémově podávané léky. Ve většině případů s touto „klasikou“ vystačíme, nicméně její použití má řadu omezení.
- Lokální léky – mají minimum nežádoucích účinků, ale hodí se jen pro léčbu lupénky mírného stupně.
- Fototerapie – její hlavní nevýhoda spočívá v předčasném stárnutí kůže a ve zvýšení rizika kožních nádorů.
- Použití metotrexátu a cyklosporinu – nejčastěji podávané léky pro celkové použití mohou mít mnoho i závažných vedlejších účinků.
Biologická léčba se ukázala jako vysoce účinný a relativně bezpečný způsob, jak zvládnout i těžké formy lupénky. Je to dáno tím, že jsou tyto léky odvozeny od bílkovin, které jsou tělu vlastní a působí přímo na zánětlivý proces v organizmu. Ovšem i tato terapie skýtá určitá úskalí, navíc má i další problém – je velice drahá.
Smutná statistika
- V České republice trpí lupénkou 230 tisíc nemocných.
- U 35 tisíc lidí má nemoc těžký průběh.
- Biologickou léčbu však využívá jen 800 pacientů – měsíční terapie jednoho nemocného totiž stojí 25 až 30 000 korun.
- Každým rokem se však počet pacientů, kteří biologika dostanou, zvyšuje – nárůst je však zatím v řádu stovek.
Podle předsedy České dermatovenerologické společnosti profesora Arenbergera by bylo ideální, kdyby mohli přejít na biologickou léčbu všichni lidé s těžkým průběhem lupénky. Zatím to však z finančních důvodů není možné. Změnu by mohlo přinést až uvedení odvozených léků, tzv. generik, na trh. Tyto preparáty totiž bývají výrazně levnější. Samozřejmě k tomu dojde až poté, co vyprší patenty originálním lékům.
Nebojte se zeptat
Pokud se léčíte s lupénkou a chtěli byste zjistit, zda máte nárok na biologickou léčbu, zeptejte se svého dermatologa nebo se přímo obraťte na některé z center této léčby. Jak jsme zmínili, pro přidělení biologické léčby existuje více kritérií, která musí pacient splnit.
(blš)
Zdroje:
www.zdn.cz