Novinky
Biologická léčba mění k lepšímu i osudy českých pacientů
Nové léčebné postupy s použitím prostředků takzvané biologické léčby způsobily v mnoha medicínských oborech doslova převrat.
Nové léčebné postupy s použitím prostředků takzvané biologické léčby způsobily v mnoha medicínských oborech doslova převrat. Biologické léky se dnes používají v řadě lékařských oborů – například v gastroenterologii, revmatologii, onkologii, při terapii roztroušené sklerózy nebo některých metabolických vad. K dispozici jsou i pacientům v České republice, bohužel se však k optimální léčbě nedostane každý pacient včas.
K optimální léčbě se dosud nedostane každý
Příkladem oblasti, kde má biologická léčba již své pevné místo, je gastroenterologie. Objev biologických léků zcela změnil osudy a vyhlídky nemocných s tzv. nespecifickými střevními záněty, Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou. V současné době je standardní postup takový, že se nejdříve podávají starší protizánětlivé a imunosupresivní léky. A teprve když tato léčba nevede k úspěchu nebo způsobuje závažné nežádoucí účinky, lze pacienta léčit nejmodernějšími prostředky biologické léčby. Jde o správný a legitimní postup: u mnoha pacientů mohou konvenční postupy dobře postačovat; u nemocných s pokročilejší formou nemoci tomu tak není. Právě pro ně představuje naději biologická léčba, ke které se v České republice dostane jen malý zlomek potřebných pacientů.
Vedlejší náklady
Hlavní překážkou širšího použití biologické léčby je jejich nákladnost. Na druhou stranu i zdánlivě levnější starší postupy mohou při svém užití vést k vysokým nákladům v důsledku dalších vážných komplikací, delších hospitalizací nebo práceneschopnosti. To potvrzují mimo jiné i zkušenosti českých gastroenterologů, kteří přebírají v době dosažení dospělosti do své péče mladé pacienty s Crohnovou chorobou z dětských klinik. Mladí dospělí, kteří byli léčeni v dětském věku klasickými postupy, hlavně kortikoidy, si přinášejí celou řadu různých orgánových komplikací – například malý vzrůst, osteoporózu, náchylnost k infekčním komplikacím. Léčení těchto dalších nemocí s sebou též nese nemalé náklady. V posledních letech, kdy se začíná užívat biologická léčba i v dětském věku, se situace mění k lepšímu. Adolescenti, kteří se k biologické léčbě dostali, tyto komplikace nemají a na pohled se od svých zdravých vrstevníků téměř neliší.
Cena není vše
Klasická léčba má u indikovaných onemocnění, například nespecifických střevních zánětů, své opodstatnění a u velké části nemocných může dobře účinkovat. Na druhou stranu je třeba uvážit i další aspekty, nejen cenové. V mnoha zemích západní Evropy se biologické léčby užívá několikrát častěji. Přestože se jedná o velmi nákladnou léčbu i tam, systému se vynaložené náklady vrátí. To potvrzují i výpočty českých farmakoekonomů, podle nichž je včas použitá biologická léčba celkově cenově efektivnější.
(jav)
Zdroje:
- Dostupnost biologické léčby je omezená. Přesto ji lze získat
- Boj o biologickou léčbu
- Proč není biologická léčba dostupnější?
- Česká republika zaostává v podávání biologické léčby za vyspělou Evropou: Jak dlouho ještě?
- Cílená léčba a její finanční náročnost: cena není vše
- Nákladnost biologické léčby má své opodstatnění