Novinky
Nový lék slaví úspěch u nádorů žaludku a močového měchýře
Pembrolizumab je nadějným cíleným léčivem v léčbě pokročilého melanomu. Nové výzkumy však ukazují, že své uplatnění nalezne nejspíše i v léčbě rakoviny žaludku a močového měchýře. Pokud lék úspěšně projde experimentální fází léčby, pacientům se zhoubným onemocněním se bude blýskat na lepší časy.
Nádory žaludku
Výskyt zhoubných nádorů žaludku ve vyspělých zemích v poslední době klesá. V České republice se objeví ročně kolem 7 případů na 100 000 obyvatel. Velká část nemocných chorobě bohužel podlehne. Mezi bezpochyby největší rizikový faktor patří infekce bakterií Helicobacter pylori. Při vzniku nádoru se také uplatňuje kouření a nezdravá strava. Situace je poněkud odlišná v rozvojových zemích, kde je nádor stále obrovskou hrozbou. Cílený lék pembrolizumab, který byl schválen pro léčbu pokročilého melanomu, v experimentech účinkuje i na zhoubný nádor žaludku. Výsledky výzkumu hovoří samy za sebe:
- První výsledky ukazují, že na léčbu odpovídala třetina nemocných se zhoubným nádorem žaludku.
- U 41 % z nich došlo k výraznému zmenšení nádorového ložiska.
- Nevýhodou léčby je, že účinkuje pouze u nemocných, jejichž nádor vykazuje určitý typ genetické mutace.
- Nežádoucí účinky přitom byly velmi mírné oproti klasické chemoterapii. Jednalo se především o únavu a lehce sníženou funkci štítné žlázy.
Nádory močového měchýře
Zhoubné nádory močového měchýře jsou o něco častější. V České republice se objeví ročně kolem 10 případů na 100 000 obyvatel. Tento nádor postihuje 3× častěji muže a jeho výskyt v posledních letech stoupá. Hlavním rizikovým faktorem je kouření a průmyslové škodliviny. V rozvojových zemích se na vzniku nádorů podílí též infekční parazitární onemocnění. Pokud se na nádor přijde včas, prognóza je vcelku dobrá. Pět let od stanovení diagnózy přežívá 75–80 % jedinců. V případě pokročilého nádorového bujení jsou možnosti léčby velmi omezené. Experimentální léčba pembrolizumabem však vypadá slibně:
- Terapie také účinkuje pouze u pacientů s určitým typem genetické mutace v nádorových buňkách. Jedná se o takzvané PD-L1 pozitivní nádory.
- Na léčbu samotným pembrolizumabem odpovědělo 24 % pacientů.
- Po šesti měsících léčby přežilo 58 % jedinců, přičemž průměrná doba přežití se pohybovala kolem 9 měsíců.
- U velké části pacientů došlo ke zmenšení velikosti nádorové masy.
Zatím se jedná pouze o první vlaštovky nové léčby. Konečné výsledky experimentů mohou být mnohem lepší. Pembrolizumab by se tak mohl stát nadějí nejen pro nemocné s pokročilým melanomem. Z jeho účinků by mohli profitovat i jedinci s pokročilým zhoubným bujením žaludku a močového měchýře.
(holi)
Zdroje:
www.mercknewsroom.com
www.mercknewsroom.com