Novinky
Biologická léčba: naděje pro doposud neléčitelné revmatiky
Co více si od léků přát, než aby jejich užívání přinášelo minimum nežádoucích účinků a představovalo šanci na vyléčení i pro ty, kterým běžná léčba dostatečně nepomohla? A právě takové vlastnosti slibuje biologická léčba, jež je využívána také v terapii revmatoidní artritidy.
Prokáže-li se onemocnění revmatoidní artritidou, lékaři obvykle přistupují k co nejrychlejšímu zahájení léčby. Důvodem je hrozící nevratné poškození kloubů, kterému je třeba předejít, či ho alespoň co nejvíce oddálit. V některých případech však choroba postupuje i přes klasickou terapii svéhlavě dál. Skvělé léčebné výsledky u nemocných s takovýmto typem revmatoidní artritidy přinesl objev biologické léčby.
Více léků, různé vlastnosti
Není lék jako lék a totéž platí pro ty biologické. Zatímco některé z nich jsou do organismu dodávané prostřednictvím injekce aplikované do podkoží, existují také léky podávané přímo do žíly, výjimečně v podobě pilulek. Také mechanismus vedoucí k dosažení kýženého účinku se různí. Obecně však jednotlivé biologické preparáty pracují na stejném principu: cíleně zasahují do imunitního systému, jehož nenormální fungování je podstatou mnoha chorob, revmatoidní artritidu nevyjímaje.
Cílenější a bezpečnější
Díky tomu, že biologické preparáty svým působením cíleně zasahují do konkrétních mechanismů obranyschopnosti organismu a neovlivňují ho celkově, spektrum nežádoucích účinků není tak široké jako u klasických léků užívaných pro potlačení imunitního systému (například glukokortikoidů). Bohužel ale ani tento typ terapie se bez možnosti výskytu nežádoucích účinků zcela neobejde. Nebezpečí představuje především snížená odolnost k infekcím.
Možnosti využití biologických léků jsou nejen v případě revmatoidní artritidy velmi individuální. Lékař proto nejprve určí, zda je cílená terapie pro daného nemocného vůbec vhodná, následně jaký konkrétní lék lze aplikovat a zda bude podáván samostatně, či v kombinaci s lékem jiným.
(veri)
Zdroj: www.healthline.com