Novinky
Biologická léčba střevních nemocí: zacíleno na houby
S velmi zajímavým výsledkem přišli američtí vědci, kteří zkoumali přítomnost hub ve střevě člověka a jejich případné působení.
S velmi zajímavým výsledkem přišli američtí vědci, kteří zkoumali přítomnost hub ve střevě člověka a jejich případné působení. Tyto střevní mikroorganismy podle nich souvisejí pravděpodobně s těžkou nemocí zvanou ulcerózní kolitida. Toto onemocnění se nejlépe léčí biologickou léčbou, která je cílená, a může se proto v budoucnu zaměřit právě na tyto houby.
Mikrobi pomáhají i škodí
Trávicí trakt, zejména střevo, je domovem obrovského množství mikroorganismů.
- Jejich počet se odhaduje na 100 biliónů, je jich tedy více než všech buněk v lidském těle.
- Některé mikroorganismy jsou nezbytné pro trávení jídla a produkci vitamínů nebo potlačují růst a množení jiných nebezpečných bakterií.
- Jiní mikrobi jsou zase tělu škodliví a podílejí se na vzniku střevních nemocí, jako jsou Crohnova choroba, ulcerózní kolitida nebo obezita.
Pomohla špičková technika
Pokrok v moderních technologiích v posledních letech způsobil revoluci ve výzkumu těchto bakterií. Pomocí přístrojů na zkoumání DNA se konečně také zjistily podrobnosti o střevních houbách, o kterých se jen předpokládalo, že ve střevě budou. Nalezeno bylo přes sto různých typů, přičemž se vědci zaměřili hlavně na to, zda nezpůsobují některé nemoci.
Střevní houby pod drobnohledem
Většina hub se nachází v tlustém střevě. Právě tlusté střevo a také konečník je místem výskytu chronického zánětlivého onemocnění střeva zvaného ulcerózní kolitida. Projevuje se tvorbou vředů na střevní sliznici, které způsobují bolesti břicha, průjmy, krvácení do stolice, únavu, hubnutí a ztrátu chuti. Navíc je tato choroba nebezpečná pro vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku.
S houbami zatočí biologická léčba
Při zkoumání souvislostí objevili vědci bílkovinu, kterou produkují bílé krvinky. Ta chrání střevo před zánětem způsobeným právě houbami tím, že na houby „navádí“ imunitní systém. Imunitní buňky pak houby zničí. U lidí, kteří onemocněli ulcerózní kolitidou, bylo zjištěno, že jim tato bílkovina chybí nebo u nich nefunguje správně. Dalším krokem tedy bude vytvořit biologickou léčbu, která bude tuto bílkovinu napodobovat. Navede imunitní systém k houbám a cíleně pomůže v boji se zánětem střeva.
(ercp)
Zdroj: www.sciencedaily.com