Novinky
Použití cílené léčby má jasně daná pravidla
Cílená léčba nádorů zaznamenává rok co rok obrovský vývoj. To je také jeden z důvodů, proč se zlepšují vyhlídky nemocných s rakovinou. Cílená léčba není ale zdaleka vhodná pro všechny pacienty.
Cílená léčba nádorů zaznamenává rok co rok obrovský vývoj. To je také jeden z důvodů, proč se zlepšují vyhlídky nemocných s rakovinou. Cílená léčba není ale zdaleka vhodná pro všechny pacienty, některým může více uškodit než pomoci. Přesto je velkou nadějí v léčbě onkologických pacientů.
Nádorová buňka je charakteristická tím, že se vymyká řídicím mechanismům, které ovlivňují její růst, množení a zánik. Taková buňka se neomezeně množí a vzniká nádorové onemocnění. I taková buňka ale potřebuje tzv. růstové faktory, které její růst podněcují, a také musí mít nádor dostatečný přívod krve, aby měl živiny.
Tři možnosti cílené léčby
Cílená léčba je jednou z možností léčby nádorů. Podstatou takové léčby je působení proti přesně daným strukturám. Jsou tři možnosti působení cílené léčby na nádor. Lék blokuje navázání růstových faktorů na nádorovou buňku, která tak nedostává podněty k množení, a nádor neroste. Jiná možnost je navázání na struktury uvnitř buňky, tím se zamezí přenosu pokynu k množení do jádra a opět dojde k zástavě růstu. Třetí možností je omezení vzniku nových cév k nádoru – tím nádor nemá dostatek živin a opět se jeho růst zpomaluje.
Zaměřeno na nádor
Předpokladem užití cílené léčby je přesné určení oblasti nádoru, na kterou je pak lék přímo namířen. U mnohých nádorů je „zranitelná“ oblast popsaná a pro takový nádor je známá cílená léčba (nádory prsu, tlustého střeva, plic, ledvin). U mnoha nádorů taková struktura nalezená není, a cílenou léčbu tak zatím nelze využít. Proto cílená léčba namířená proti nesprávné cílové oblasti nemá žádný účinek, jen vážné nežádoucí účinky.
Cílená léčba společně s ostatními metodami
Cílená léčba se vždy používá jako doplněk chemoterapie nebo radioterapie. Její samostatné použití nemá zásadní vliv na léčebný výsledek. Cílená léčba je na základě rozsáhlých výzkumů indikována většinou až u nádorů s metastázami. Takové onemocnění je v podstatě nevyléčitelné, ale správná cílená léčba může léčebný výsledek mnohonásobně vylepšit.
Nežádoucí účinky
Cílená léčba má jako každá jiná léčba také řadu nežádoucích účinků. Nejčastěji dochází ke zvýšení krevního tlaku, krvácení, poruchám štítné žlázy. Typickými jsou kožní a slizniční projevy. Někdy mohou být nežádoucí účinky tak velké, že jsou důvodem ukončení cílené léčby. I přesto je cílená léčba velkou nadějí nejen pro onkologické pacienty.
(syna)
Zdroj:
www.linkos.cz