Novinky
Biologická léčba – tajemná neznámá většiny Čechů
Češi nemají dostatek kvalitních informací o biologické léčbě. Také v počtu pacientů léčených biologickými přípravky naše republika zaostává za vyspělými zeměmi. Kdo za to může a jak tento stav zlepšit?
Mezery mají i lékaři
Z nedávného průzkumu vyplynulo, že 72 % dotázaných Čechů nezná pojem biologická léčba nebo ho nedokáže správně vysvětlit. A co je ještě horší, biologickou léčbu špatně charakterizovalo 20 % českých lékařů!
Často jediná naděje
Biologická nebo také cílená léčba v současnosti představuje mnohdy jedinou naději pro pacienty trpící závažnými chorobami. Jedná se zejména o onemocnění:
- onkologická (nádorová),
- neurologická,
- autoimunitní (revmatická, kožní, …).
U mnoha nemocí léčba biologiky prokazatelně významně zvyšuje kvalitu života. U některých pak zpomaluje postup směrem k invaliditě. Jedná se zejména o:
- roztroušenou sklerózu,
- zánětlivá střevní onemocnění (Crohnova choroba, …),
- revmatoidní artritidu,
- lupénku,
- nádorová onemocnění.
Je proto alarmující, že biologické léky dostávají například jen 3 % pacientů s revmatoidní artritidou. Pro srovnání – země západní Evropy využívají tuto pokrokovou léčbu desetkrát častěji. U lupénky jsou čísla podobná.
Zlepšení na obzoru?
Biologická léčba je moderní, vysoce kvalitní, ale finančně náročná. Mnoho českých pacientů na ni proto nedosáhne. To se však má změnit. Politici s lékaři se vyslovili pro zlepšení postavení biologické léčby. Podpořili rovněž úpravu legislativy zpřístupňující tento způsob terapie. Snad se tedy i čeští pacienti v nejbližší době dočkají stejně kvalitní léčby, jakou si již léta dopřávají obyvatelé západních zemí.
Ptejte se
Pokud vás trápí některá z chorob uvedených v článku, zeptejte se svého lékaře na možnost biologické léčby.
(hah)
Zdroje:
zdravi.euro.cz
www.aifp.cz