Novinky
Riziko infekce při cílené terapii existuje. K panice ale není důvod
Příchod cílené léčby znamenal revoluci v řešení mnoha chronických onemocnění. Pomocí biologik se daří utlumit přehnanou reakci imunitního systému a zabránit tak postupu autoimunitních chorob. Hlavní účinek léčby, tedy snížení obranných funkcí těla, však přináší také riziko infekce.
Cílená léčba pomáhá lidem s revmatoidní artritidou, Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou. Jejím žádaným a současně i nežádoucím účinkem je potlačení imunitních funkcí. Léky cíleně účinkují proti různým molekulám, jež hrají důležitou roli v rozvoji zánětu. Například hojně používaný infliximab blokuje funkci tumor nekrotizujícího faktoru, jenž představuje klíčovou látku v udržování autoimunitního zánětu. Cílená léčba s trochou nadsázky vyřadí jeden dílek skládanky, díky čemuž dojde k utlumení spletité sítě imunitního systému. Hlavní zbraň se však stává i její největší slabinou. Snížení přirozené obranyschopnosti organismu vede ke zvýšené náchylnosti k infekčním chorobám. Riziko nákazy naštěstí není nijak veliké, opatrnost je však na místě.
Konkrétní nebezpečí
Rozsáhlý výzkum prokázal bezpečnost cílené léčby a poukázal na nejběžnější infekce, které hrozí. Experimentu se zúčastnilo na 16 tisíc pacientů podstupujících terapii biologiky.
- Během ní se infekční komplikace objevily u pouhé tisícovky z nich.
- Polovinu případů tvořil zápal plic.
- Na druhé příčce se umístily kožní infekce.
- Pacientům přesto mohou hrozit i závažnější nákazy v podobě tuberkulózy, pásového oparu, listeriózy, legionelózy či houbových infekcí.
Každý budoucí pacient je však před započetím terapie důkladně vyšetřen. Naprostou nezbytností je provedení rentgenového snímku plic pro vyloučení ložiska tuberkulózy.
Přínos vyvažuje rizika
Cílená léčba změnila osudy mnoha lidí na celém světě. Dosud nezastavitelné případy onemocnění konečně získaly důstojného protivníka. Na přínosu této terapie tedy nic nemění ani zvýšené riziko infekcí. Moderní lékařství si s většinou z nich dokáže velmi dobře poradit, pacienti by ale měli být obezřetní. Jedinci podstupující cílenou léčbu musí dvojnásobně pečovat o své tělo. V případě zpozorování příznaků infekce, mezi něž patří zvýšená teplota, bolesti, zarudnutí a otok postižené oblasti, je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.
(holi)
Zdroj:
www.medscape.com