Novinky
Boj s lupénkou – kdo to zvládá nejlépe?
To se pokusili zjistit němečtí vědci. Konkrétně zkoumali, které faktory nejvíce ovlivňují spolupráci pacientů s lékaři. Odborníci z Mannheimské univerzity v německém Heidelbergu studii prováděli u 163 pacientů s mírnou až těžkou formou lupénky. A co zjistili?
Špatné výsledky = špatný přístup
Lupénka je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které často postihuje i klouby a může vést až k trvalé invaliditě. Vyžaduje většinou léčbu po celý život, přičemž výsledky terapie významně ovlivňují spolupráci pacientů. Řada nemocných, hlavně těch s těžkou lupénkou, totiž není spokojena s průběhem léčby a jsou zklamáni jejími výsledky. To se pak odráží i v celkovém přístupu k této nemoci.
Místo a čas
- Nejlépe spolupracují pacienti, kterým léčba lupénky nezasahuje do profesního ani osobního života.
- Důležité je i místo, kde terapie probíhá – tedy je-li aplikace léků možná doma, probíhá-li v ambulanci lékaře, nebo je k ní nutný pobyt v nemocnici.
- Zásadní je též to, jak dlouho léčba bude trvat a jak často bude třeba léky podávat.
Rozhodování podle aktuálního stavu
Co se týká výsledků léčby, byla pro pacienty nejdůležitější výše pravděpodobnosti, že jim zvolená terapie prospěje. Důraz kladli také na výsledný příznivý efekt léčby. Důležitá v rozhodování ale byla i možnost výskytu nežádoucích účinků a délka trvání přínosu celého léčebného procesu.
Další zajímavá zjištění
- Ženy a nezadaní jedinci kladli mnohem větší důraz na pravděpodobnost zlepšení zdravotního stavu než muži a lidé žijící s partnerem.
- Byly patrné rozdíly v rozhodování i podle výšky příjmu v domácnosti – pro pacienty se středním příjmem byla důležitější délka trvání výsledků léčby a nepřikládali takový důraz nežádoucím účinkům léčby jako pacienti s nižším příjmem.
Nerezignujte!
Ačkoli je boj s lupénkou mnohdy těžký a na celý život, nevzdávejte to! Průběžně se raďte se svým lékařem o dalších možných postupech v léčbě a informujte ho o všech problémech i dílčích vítězstvích.
(hak)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com