Novinky
Díky biologikům lze i s ulcerózní kolitidou žít normálně
Cílená terapie je hit moderní medicíny. Často hasí požáry tam, kde jiné metody nezabírají. Lékaři proto neúnavně hledají stále nové způsoby, jak plně využít jejích možností. Třeba při léčbě ulcerózní kolitidy.
Když vám diagnostikují tuto nemoc, musíte si zvyknout na určitá omezení. Přesto je díky moderní léčbě a vaší spolupráci možné udržet kvalitu života na vysoké úrovni. Je důležité zejména nekouřit, dodržovat lékařem doporučený jídelníček a zůstat fyzicky aktivní. Čím vším právě pohyb pomáhá při zvládání ulcerózní kolitidy?
- Posiluje kosti.
- Procvičuje svaly a klouby.
- Pomáhá se zotavit po operačním zákroku.
- Odbourává stres a zlepšuje náladu.
- Může pomáhat předcházet vzniku rakoviny tlustého střeva.
Steroidy mají alternativu
I přes maximální možnou péči se asi u 15 % pacientů rozvine stav zvaný akutní těžká ulcerózní kolitida. V předešlých čtyřiceti letech byla k jejímu zvládnutí využívána především kortikosteroidní léčba. Zhruba u třetiny nemocných však tento směr nevede k uspokojivým výsledkům. V takových případech dnes představují další možnost látky cyklosporin a nověji také infliximab. Jako vhodnější lék volby se jeví infliximab, hlavně díky méně častým vedlejším účinkům. Jak vlastně funguje? Váže se na prozánětlivě působící látku zvanou tumor nekrotizující faktor alfa (TNFα). TNFα tak nemůže působit jako signál k zesílení zánětu a ten pozvolna ustupuje.
Intenzita léčby rozhoduje
Dr. Davida J. Gibsona z Centra pro kolorektální nemoci v Dublinu napadlo ověřit myšlenku, jestli by nové schéma podávání infliximabu v kratších intervalech nevedlo k lepším výsledkům. Konkrétně zda by u pacientů s akutní těžkou ulcerózní kolitidou nepoklesl počet nutných odoperování tlustého střeva (tzv. kolektomie). K čemu se výzkumný tým dopracoval?
- Během prvních dvanácti měsíců léčby vykazovala skupina se zrychleným dávkováním výrazně nižší počet odstranění tlustého střeva.
- Ve skupině s častější aplikací se jednalo o 6,7 %, zatímco u pacientů se standardním dávkováním to bylo 40 %.
- V průběhu následujícího období se ovšem procento jedinců určených pro operaci v obou skupinách vyrovnalo.
Přestože využití intenzivnějšího dávkování infliximabu vedlo u většiny nemocných pouze k oddálení operace, jedná se o velký úspěch. Lékaři tak potvrdili, že je důležité nejen zvolit správný lék, ale i načasování.
Díky za normální život
Český gastroenterolog docent Radan Keil uvádí příklady z praxe dokazující, jak obrovský skok kupředu cílená léčba znamená. Zdravý osmnáctiletý chlapec měří asi 180 centimetrů a váží okolo 70 kilogramů. Docent Keil se však dříve setkával se stejně starými pacienty s ulcerózní kolitidou či Crohnovou chorobou, kteří měřili 150 centimetrů a vážili sotva 40 kilogramů. Kromě toho tito jedinci trpěli vedlejšími účinky léků, jako je řídnutí kostí nebo poškozené ledviny. Díky používání biologik i u dětí dnes mladí lidé s autoimunitními záněty střev fyzicky nijak výrazně nevybočují z řad svých vrstevníků. Neváhejte se proto svého ošetřujícího lékaře zeptat, jestli není cílená terapie vhodným typem léčby i pro vás nebo vaše dítě.
(marz)
Zdroje:
www.cghjournal.org