Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Češi versus rakovina: jak jsme na tom?

Novinky

Češi versus rakovina: jak jsme na tom?

Podle statistických odhadů trpí rakovinou asi půl milionu obyvatel naší země. Zhoubné nádory si vyžádají kolem 30 tisíc obětí za rok. Proč tomu tak je? Lidé nechodí na preventivní prohlídky a nedodržují zásady zdravého životního stylu.

Češi versus rakovina: jak jsme na tom?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Najít v České republice pacienta, který nemá žádný rizikový faktor pro vznik zhoubného bujení, je téměř nemožné. Důvody jsou prosté – kouříme, nezdravě jíme a málo se pohybujeme. Na vzniku rakoviny se překvapivě podílí i moderní zdravotní péče. Současná medicína dokáže léčit mnoho chronických nemocí a tím prodlužovat střední délku života. Právě vyšší věk je jedním z významných rizikových faktorů pro vznik zhoubného bujení. I když počty nových případů rakoviny stoupají, úmrtnost se daří snižovat. V České republice je totiž velmi vysoká kvalita a dostupnost onkologické péče.

Zanedbaná prevence

Praktičtí lékaři potvrzují, že Češi patří v rámci prevence mezi opravdové lajdáky. Pravidelné preventivní prohlídky přitom hrají nezanedbatelnou roli při časném záchytu nádorového onemocnění. Ignorování varovných příznaků a neochota navštívit praktického lékaře stojí za smutnou statistikou úmrtí na zhoubné nádory. V západní Evropě a Spojených státech amerických jsou obyvatelé mnohem zodpovědnější. To také může být důvodem, proč je v těchto oblastech úmrtnost na rakovinu mnohem nižší než u nás.

Vysoké ohrožení 

  • Podle statistik patří mezi největší zabijáky rakovina prsu u žen a prostaty u mužů.
  • Česká republika zaujímá světové prvenství ve výskytu rakoviny konečníku a tlustého střeva. Ročně se u nás objeví 8 tisíc nových případů této obávané nemoci.
  • Mezi další velmi časté nádory patří karcinom plic, jehož četnost stoupá především u žen v souvislosti se vzrůstajícím počtem mladých kuřaček.
  • Méně známá je skutečnost, že nám patří první místo i ve výskytu zhoubných nádorů ledvin a močových cest. Lékaři tento jev zatím nedokázali vysvětlit.
  • Bezpochyby nejhorší vyhlídky jsou u karcinomu slinivky břišní. Většina nemocných tomuto zhoubnému nádoru podlehne.

Odklon od alternativní léčby

Dobrou zprávou je, že nepřibývá, ale spíše dokonce ubývá počet jedinců, kteří se svěřují výhradně do rukou léčitelů. Alternativní terapie totiž často dokáže napáchat ještě větší škody než samotná rakovina. Řada pacientů tak dochází na klasickou protinádorovou léčbu a alternativní metody využívá pouze jako doplněk k základní terapii. Bezpochyby největším průlomem poslední doby byl pak objev cílené léčby. Ta je v současnosti klíčovým prvkem v léčbě mnoha závažných případů zhoubného bujení.

(holi)

Zdroj: www.tyden.cz

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Bechtěrevova choroba: biologika zvládají většinu potíží

Bechtěrevova choroba: biologika zvládají většinu potíží

Crohnova choroba u dětí: včasná léčba zlepšuje vyhlídky

Crohnova choroba u dětí: včasná léčba zlepšuje vyhlídky

Autoimunitní onemocnění postihují třikrát častěji ženy než muže

Autoimunitní onemocnění postihují třikrát častěji ženy než muže

Nebojte se skalpelu, může vám výrazně zlepšit život!

Nebojte se skalpelu, může vám výrazně zlepšit život!

Na „crohna“ platí cílená léčba

Na „crohna“ platí cílená léčba

Život naplno s artritidou? Vyvarujte se šesti základních chyb!

Život naplno s artritidou? Vyvarujte se šesti základních chyb!
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Za týden odnesu ty Injekce Imraldi svému ošetřujicímu lékaři. Když se u něj potkáme a lékař s tím bude souhlasit, můžete je od něj obdržet. Roman...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování